İyilik Yapan Fil Masalı

İyilik Yapan Fil Masalı

Ekim 8, 2023 2 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ağaçlarla kaplı bir orman varmış. Bu ormanda bir çok hayvan yaşıyormuş. Hepsi birbiri ile çok iyi anlaşıyor ve ormanda hiç kargaşa çıkmıyormuş.

Orman sakinlerinden biri de iyi kalpli fil miş. İyi kalpli fil, kimseye kıyamıyor, herkese yardım etmeye çalışıyormuş. Durumu kötü olan hayvanları da hiç unutmuyor, onlara yemek, yakacak odun götürüyormuş. İyi kalpli bir bir sabah yürüyüşe çıkmış ve karşısına küçük bir tilki çıkmış. Tilki oturduğu yerde titriyormuş, bunu gören fil hemen yanına gidip “Neyin var tilkicik, neden böyle titriyorsun?” Diye sormuş. Tilki “Bilmiyorum ki, evden yiyecek bulmak için çıktım ama birden üşümeye başladım. Oturduğum yerden kalkamadığım için de burada üşümemin geçmesini bekliyorum” demiş. Fil, tilkinin haline çok üzülmüş, uzun burnunu tilkiye uzatmış ve onu hemen sırtına almış. Tilkiyi evine götürmüş, önce rahat bir yastık getirmiş. Daha sonra ateş ölçeri alıp bakmış ve tilkinin ateşinin yüksek olduğunu görmüş. Hemen dolapta ki ateş düşürücü ilacı vermiş. Tilki ilacı içinde bir kaç saat sonra uykuya dalmış. Fil de ona sıcak, sağlıklı bir çorba yapmış. Ara ara da ateşini ölçmeyi ihmal etmemiş. Tilki uyanınca kendisini daha iyi hissediyormuş, filin çorbasını içmiş ve tekrar uykuya dalmış. Fil iki gün boyunca tilkiyi iyileştirmek için elinden geleni yapmış. Tilki kendisini iyi hissettiğinde, file teşekkür edip evden ayrılmış.

İyilik Yapan Fil Masalı

Bir kaç gün sonra tilki, fili evine davet etmiş. Birlikte yemek yerken tilki “Ormanda ki bütün hayvanlar çok iyi kalpli ama senin kalbin çok başka. O gün beni orada gören bir kaç arkadaş oldu ama hiçbirinin aklına beni alıp eve götürmek gelmedi. Sen bana iki gün boyunca baktın ve iyileştirdin. Senin hakkını ödeyemem. Dile benden ne dilersen” demiş. Fil ise “Ben sadece sen iyi ol diye çabaladım. Bu iyiliği bir beklenti karşılığında yapmadım tilkicik. Senin iyi olman bana zaten en büyük hediye” demiş. Tilki, file bir kez daha teşekkür etmiş ve filin bu hakareti bütün ormana ders olmuş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Meraklı Sincap Masalı