Haylaz Çiftçi Hikayesi

Haylaz Çiftçi Hikayesi

Ağustos 20, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde. Bir zamanlar güzel bir köyün köşesinde pek çok çalışkan çiftçilerin harika sebzeler yetiştirdiği tarlalar vardı. Ama çiftçilerin arasında öyle bir tanesi vardı ki ne tohumlara rahat verir nede çiftçilere huzur verirdi. Bu çiftçi diğer çiftçilerin tarlalarına zarar veriyor, çiftçilere hakarette bulunuyordu.

Yine bir gün kendisine ait olmayan tarlanın sebzelerini koparmak için planlar kurmaya başlamıştı ki, bir çiftçi hemen onun bir işler çevirdiğini anladı. Onun yaptığı haylazlıklardan artık bıkan çiftçiler, başka bir köyde tarlası olan çiftçiden rica etmişler ve ona bir ders vermesini istemişlerdi. Durumu öğrenen haylaz çiftçi hemen koşup muhtarın yanına gitti, olanları anlattı. Muhtarın kendisiyle hiç ilgilenmediğini görünce çok üzülüp nedenini sordu. ”Başkalarının tarlasına zarar verenin, elbet bir gün kendi tarlası da zarar görür” cevabını alan çiftçi, oradan ayrıldı. Yaşadığı olayı diğer tarlada bulunan çiftçi arkadaşlarına anlattı. Ama arkadaşları da onunla ilgilenmedi.

Haylaz Çiftçi Hikayesi

Ertesi gün çiftçi evinden çıktı ama haylazlık yapamaz olmuştu utancından. Bu zorunluluk sayesinde kendini işe verdi ve gün geçtikçe tembellikten kurtulup diğer çiftçiler ile çalışmaya başladı. Zamanla tarlalara ve çiftçilere huzursuzluk vermeyi de bıraktı. Ondaki bu değişikliği fark eden muhtar, çiftçilerle haylaz çiftçiyi barıştı ve tarlalar eskisinden daha güzel olmuştu. Çiftçilerin birbirinden güzel olan tarlalarında sebzeler çıkmaya devam etti. Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.

Kısa hikaye okumayı seviyorsanız Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Ünal ve Çiftlik Hikayesi