Hızla Büyümek İsteyen Çiçek Masalı

Hızla Büyümek İsteyen Çiçek Masalı

Ocak 24, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ilkbaharın gelmesiyle çimlerinin yeşerdiği, ağaçların tomurcuk açtığı bir kır bahçesi varmış. Bu kır bahçesinde renk renk şakayıklar, ortacalar, papatyalar açıyormuş. O sene bahçıvan yeni bir şakayık ekmiş. Küçük şakayık güneş ışınlarında gözlerini açtığında derin bir nefes almış ve temiz havayı içine çekmiş.

Küçük şakayık çevresine baktığında bütün çiçeklerin kendinden büyük olduğunu görmüş. Bu duruma morali çok bozulmuş çünkü oda bir an önce büyümek istiyormuş. Papatya şakayık çiçeğine “Merhaba küçük çiçek nasılsın?” diye sormuş. Şakayık “Teşekkür ederim, iyiyim ama biraz üzgünüm. Çünkü burada en küçük çiçek benim” demiş. Papatya düşünmüş taşınmış “Belki önerilerim işe yarayabilir. Öncelikle sabah güneşini ve akşam üstü güneşine yüzünü döneceksin. Sonra toprağına gelen suyu köklerine alacaksın. Bak bu çok önemli su bizim büyümemizi sağlayan en önemli şey” demiş. Şakayık papatyayı dinlemiş ama dediklerini yapmamış. Yan gelip yatarak, hiç çaba sarfetmeyerek büyüyebileceğini düşünüyormuş. Uzun süre çabalamadan günler geçirmiş. Temmuz ayına geldiğinde çevrede ki bütün çiçeklerin büyüdüğünü kendisinin ise hala küçük olduğunu görmüş ve ağlamaya başlamış. Bir ağlama sesi duyan bahçıvan etrafta dolanmaya başlamış ve sesin küçük şakayıktan geldiğini duyup eğilmiş “Neden ağlıyorsun benim güzel çiçeğim?” diye sormuş. Çiçek “Ağlıyorum çünkü büyüyemiyorum. Kaç ay oldu bir türlü boyum uzamadı” demiş. Bahçıvan “Üzülmene gerek yok, dediklerimi yaparsan hızla büyürsün” demiş. Şakayık can kulağı ile dinlemeye başlamış. Bahçıvan “Öncelikle güneş ışınlarına yüzünü çevirmen lazım ki D vitamini bütün vücuduna işlesin. Daha sonra sana verdiğim her suyu köklerine kadar em. Bunun için çok çalışmalısın. Bende sık sık sana vitamin veririm” demiş. Şakayık “Bunları yapmadan büyüyemez miyim?” diye sormuş. Bahçıvan “Eğer bir şeyi gerçekten istiyorsan, onu elde etmek için çalışmalısın. Ne kadar emek verirsen o kadar başarılı olursun.” demiş.

Hızla Büyümek İsteyen Çiçek Masalı

Şakayık en sonun da doğrunun bu olduğunu kabul etmiş. Papatyayı da bugüne kadar dinlemediği için çok pişman olmuş. O günden sonra bahçıvanın dediği her şeyi yapmış ve kısa süre içerisinde diğer çiçekler gibi büyümüş. Bir daha da emek vermeden bir şey istememeyi öğrenmiş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumak istiyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kıvılcım ve Oyuncaklarının Masalı