Maymun Kaygısız’ın Masalı

Maymun Kaygısız’ın Masalı

Ocak 23, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde saka kuşlarının öttüğü, bülbüllerin şakıdığı, tırtılların elma kemirdiği, nehrin gürül gürül aktığı, fillerin, aslanların, kapların ve diğer birçok hayvanın oyunlar oynadığı mutlu bir orman varmış. Bu ormanda bütün hayvanlar canla başla çalışır, kışlık erzağını, yakacak odunlarını hazırlarmış. Büyük küçük demeden hepsi üzerine düşen görevleri yerine getirirmiş.

Bu çalışkan hayvanların dışında bir hayvan varmış ki bütün sene yan gelir yatar, kış gelince de milletin evine dadanırmış. Orman halkı tarafından da bilinen bu hayvan bir maymunmuş. Herkes ona “Kaygısız” dermiş. Bir gün ormanda ki herkes işine gücüne bakarken Kaygısız çimlerin üzerine uzanmış, çalışanları izliyormuş. En çok çalışanın da tavşan olduğunu görmüş. Herkesin topladığı yiyeceklere tek tek bakmış ve kendi çalışmadan, çalışanların topladıklarını alabileceğini düşünmüş. Fırsat bulduğu ilk anda tavşanın evine girip yiyeceklerden almaya karar vermiş ve dediğini de uygulamaya koymuş. Akşam olduğunda tavşanın evini izlemiş ve tavşanın neler yaptığına bakmış. Ertesi gün tavşanı izlemeye tekrar gitmiş ve çalışkan tavşanın evinden çıktığını görmüş. Bunu fırsat bilem Kaygısız hemen eve girmiş. Birçok yiyeceği sepetine dolduran maymun tam evden çıkacakken tavşan ile burun buruna gelmiş. Tavşan “Evimde ne işin var?” diye sormuş ve elinde ki sepeti işaret ederek “Bunları nasıl alırsın?” diye bir soru daha sormuş. Kaygısız çok utanmış ne diyeceğini bilememiş. Bugüne kadar yaptığı en kötü davranış bu olmuş. Maymun utancından kafasını kaldıramazken tavşan ona “Yiyecekleri izinsiz almak yerine, kendin çalışarak elde etsen böyle utanmana gerek kalmazdı. Bu yaptığın hiç doğru değil. Birinin haberi olmadan bir eşyası, yiyeceği asla alınmaz. Bu yaptığın davranışı bir daha yapmaman gerek Kaygısız” demiş.

Maymun Kaygısız’ın Masalı

Kaygısız tavşandan çok özür dilemiş. Bir daha asla böyle bir şey yapmayacağına dair arkadaşına söz vermiş. O günden sonra ise çalışmaya, çabalamaya başlamış. Kısa süre içinde de çalışmasının karşılığını almış ve kendisi için yeterince yiyecek toplamış. Bir daha da kimseden habersiz, izinsiz bir şey almamış. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kekeç ve Hayallerinin Masalı