Horoz ve İnci Masalı

Horoz ve İnci Masalı

Kasım 13, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çiftlikte yaşan bir horoz varmış. Bu horoz ailesi ile birlikte çiftliğin en uzak yerinde yaşıyormuş. Çiftlik sahibi kısa bir süreliğine seyahate çıkmış. Çıkarken de bir arkadaşına çiftlikte ki hayvanlara yem vermesini rica etmiş.

Çiftlik sahibinin arkadaşı her gün hayvanlara yem vermeye gidiyormuş. Fakat bir gün çiftlik sahibinin arkadaşı hastalanmış ve üç dört gün hayvanlara yem vermeye gidememiş. Bunun üzerine horoz hazırlanmış ve yanda ki ormana yem aramaya gitmiş. Ormanın derinliklerine inen horoz eşeleye eşeleye yem aramaya başlamış. Bir yerde gagasına sert bir şey çarpmış ve horoz heyecanla yeri gagalamaya devam etmiş. Sonunda karşısına bir “inci” çıkmış.

Horoz ve İnci Masalı

İnciye dikkatle bakan horoz iç çekerek “Çok güzel görünüyorsun, parıl parıl parlıyorsun ama benim hiç bir işime yaramıyorsun. İnci yerine bir ekmek yada bir buğday tanesi bulsam benim için daha yararlı olurdu” demiş ve inciyi eşeleye eşeleye tuz haline getirmiş. Değeri olan incinin kıymetini bilememiş. Masal da burada bitmiş. Bu masal Ezop tarafından yazılmıştır.

Kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yiğit ve Arkadaşlarının Masalı