Renksiz Şehrin Masalı

Renksiz Şehrin Masalı

Mayıs 6, 2022 4 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde zamanın birinde renklerini kaybeden bir şehir varmış. Bu şehrin renkleri pılını pırtını toplayıp gitmiş. Çünkü şehrin insanları hep kavga eder, kimse kimse ile anlaşamaz, insanlar hiç gülmezmiş. Renklerde bu duruma sinirlenmiş ve o insanlara renk vermemek için ortalıktan yok olmuşlar.

Günlerden bir gün renksiz şehirde yaşayan çocuklardan biri ağlamaya başlamış. Herkesin mutsuz olması, her köşe de tartışma olması küçük çocuğun moralini çok bozmuş. Çocuğun ağladığını gören Güneş bu duruma çok üzülmüş ve dayanamayıp seslenmiş “Merhaba küçük çocuk neden ağlıyorsun?”. Küçük çocuk Güneşin konuşmasını duyunca çok şaşırmış ama konuşabileceği tek kişi Güneş olabileceğini düşünmüş ve anlatmaya başlamış. “Ağlıyorum çünkü çevremde ki herkes mutsuz bu da yetmezmiş gibi renklerde bizi terk edip gitti, mutlu olmam için hiç bir sebep kalmadı” demiş. Güneş çocuğun anlattıklarına çok üzülmüş. Küçük yaşta ki bir çocuğun bu kadar mutsuz olmasına dayanamamış “Ben sana yardım edeceğim” demiş. Çocuk gülümsemiş “Bu çok zor, her şeyin düzelmesi için sihirli bir değnek gerek” demiş. Güneş “Bekle ve gör” diyerek oradan ayrılmış. Güneş hemen arkadaşlarını çağırmış ve olanları onlara anlatmış. Bulut, Gökkuşağı, deniz, doğa bu duruma çok üzüldüklerini ve küçük çocuğa yardım edeceklerini söylemişler. En sonunda bir plan yapmışlar. İlk olarak bulut görevi üstlenmiş, her yeri simsiyah yapmış. İnsanlar nelere olduğunu anlamamış ve korkmaya başlamışlar. Daha sonra deniz sularını çekmiş ve hiçbir yerde su kalmamış. Doğada ağaçları ve çiçekleri soldurmuş. Bu olanlar insanları çok üzmüş. Herkes nelere yapabileceklerini konuşmuş ama hiçbir çözüm bulamamışlar. O an da kavga etmeyi bırakıp birlikte çare aramışlar. Bu süreç bir kaç gün sürmüş ve karanlığın ortasından birden gökkuşağı çıkmış. Şehirde ki herkes çok şaşkınmış. Gökkuşağı konuşmaya başlamış “Merhaba insanlar. Arkadaşlarımla uzun süredir sizi izliyoruz. Hepiniz mutsuz, yorgun, üzgünsünüz. İyi geçinmek varken, olana teşekkür edip yetinmeyi bilmeniz gerekirken hep daha fazlasını isteyip kavgalar çıkardınız. Şimdi her yer karanlık, deniz yok, ağaç yok, çiçek yok. Ve en önemlisi renk yok. Ama sizleri bu karanlıkta bırakmayacağız. Çünkü çocuklar renkleri sever ve onları renklerden mahrum etmeyeceğiz. Umarız dersinizi almışsınızdır” demiş.

Renksiz Şehrin Masalı

Şehirde ki insanlar bugüne kadar yaptıkları davranışlar yüzünden çok utanmışlar. Doğanın, rengin, çiçeğin, ağacın önemini anlamışlar. Hepsi birbirinden özür dilemiş. Bunu üzerine bulut karanlığını geri çekmiş, Gökkuşağı da renklerinden geri dönmelerini istemiş ve her yer rengarenk olmuş. Deniz sularını vermiş, doğa çiçekleri, ağaçları açtırmış. Bu sırada güneş en güzel ışığı vermiş küçük çocuğa göz kırpmış. Çocuk da Güneşe teşekkür etmiş. O günden sonra mutsuz şehrin insanları bir daha hiç kavga etmemiş, herkes birbirine gülümsemiş ve sevgi içinde yaşamaya başlamışlar. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yağmur ve Gökkuşağının Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.