Kalemini Kaybeden Filin Masalı

Kalemini Kaybeden Filin Masalı

Şubat 9, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde okula giden bir sürü yavru hayvan varmış. Bu yavru hayvanlar arasında, fil, geyik, aslan, ayı ve tavşanda varmış. Bu beş yavru hayvan çok iyi anlaşırmış. Aileleri de birbirleri ile çok iyi anlaştıkları için günleri genellikle bir arada geçermiş.

Günlerden bir gün bu beş yavru hayvan okula gitmek için evden çıkmışlar. Yolda bir birleri ile karşılaşmış ve güle oynaya okula gitmişler. Okula gittiklerinde sınıflarına geçip, sıralarına oturmuşlar. İlk ders “Hayvan Haklarıymış” Bütün öğrenciler kalemlerini ve defterlerini çıkarmışlar. Fil kalemini çıkardığında yanında oturan aslan, filin kalemini görmüş ve çok beğenmiş. Aslan “Fil, kalemin ne kadar güzelmiş. Çok beğendim. Keşke benimde öyle kalemim olsa” demiş. Fil “Teşekkür ederim, babam başka bir ormandan almış” demiş. O sırada öğretmen Zebra gelmiş ve bütün yavru öğrenciler susup öğretmenini dinlemeye başlamışlar. Dersler çok eğlenceli ve öğreticiymiş. Okul bitmiş ve bütün yavrular evlerine gitmiş. O gün öğretmen çok ödev vermiş ve hepsi ödevlerini bitirmek için harıl harıl çalışmaya başlamış. Ertesi gün bütün öğrenciler yine okula gelmiş ilk ders beden eğitimi dersiymiş, dışarıda dersleri bittikten sonra bütün öğrenciler içeri girmiş ve diğer derse hazırlanmaya başlamışlar. Defterlerini ve kalemleri çıkarmışlar. Fil defterini çıkarmış ama kalemini bir türlü bulamamış. Aslan ise kalemini ve defterini çıkarmış. Fil her yerde kalemini aramaya başlamış. Bir anda gözüne aslanın kalemi çarpmış ve bu kendi kaleminin aynısıymış. Hemen aslanına yanına gidip “Kalemimi almaya utanmadın mı, hemen onu bana geri ver” demiş. Aslan ise o kalemin kendisinin olduğunu, babasının dün ona hediye getirdiğini söylemiş. Ama yavru fil bu duruma inanmamış ve arkadaşını suçlamaya başlamış. İki yavru hayvan söz dalaşına girmiş ve fil, aslanın kalbini çok kırmış.

Kalemini Kaybeden Filin Masalı

Okul bitip eve döndüklerinde aslan çok üzgünmüş. Fil ise hala aslanın kalemini aldığını düşündüğü için çok sinirliymiş. Eve girmiş ve hemen odasına gitmiş. Üstünü çıkarmaya başlamış ve o an ayağına bir şey batmış. Batan şeyin ne olduğunu anlamak için eğilmiş ve kalemini yerde görmüş. Meğerse dün çantasını hazırlarken kalemini düşürmüş ve okula kalemi olmadan gitmiş. Yavru fil, arkadaşını suçladığı için çok utanmış. Hemen evden çıkıp aslanın evine gitmiş ve arkadaşından özür dilemiş. Aslan ise arkadaşının özrünü kabul etmiş. Ertesi gün fil bütün arkadaşlarının içinde aslandan tekrar özür dilemiş. Kalemini evde unuttuğunu ve aslanı kalemini almakla suçladığı için üzgün olduğunu anlamış. O günden sonra bir daha asla emin olmadan kimseyi suçlamayacağına söz vermiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla hayvan masalı okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yaramaz Cimtopuk'un Masalı