Yabancılarla Konuşmayan Zambi’nin Masalı

Yabancılarla Konuşmayan Zambi’nin Masalı

Şubat 10, 2022 3 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde dışarı tek başına çıkmaya hazırlanan yavru bir zebra varmış. Yavru zebranın adı Zambi’ymiş. Zambi aslında daha önceden de dışarıya çok kez çıkmış ama yanında ya annesi yada babası varmış. Artık kendi başına dışarı çıkma zamanı gelmiş ve annesi dışarıda tek gezerken bilmesi gereken konular olduğunu söylemiş. Bu konular arasından en önemlisi yabancılarla konuşmamakmış. Zambi annesini çok iyi dinlemiş ve bunları iç unutmayacağına dair söz vermiş.

Günlerden bir gün Zambi hazırlanmış ve annesi ile vedalaşıp evden çıkmış. İlk olarak ormanın derinliklerine inip koşmaya başlamış. Temiz havayı içine çekmiş. Dışarıda olmaktan çok mutlu olduğunu düşünmüş. Daha sonra arkadaşı zürafanın evine gitmiş ve kapıyı çalmış. Yavru zürafa kapıyı açmış, arkadaşına “Hoş geldin” demiş. Zürafada “Hoş bulduk” diyerek arkadaşını dışarı çağırmış. Zürafa annesinden izi almış ve Zambi ile oynamak için dışarı çıkmış. İki arkadaş önce doyasıya koşmuş, daha sonra ağaçlardan meyveler yemişler. Yapacak bir şey bulamayınca nehrin kenarına gidip su içmeye karar vermişler. İki arkadaş hem sohbet ediyormuş hem de yavaş yavaş yavaş yürüyormuş. O sırada karşılarına daha önce ormanda hiç görmedikleri, tanımadıkları bir timsah çıkmış. Timsah yavru zebra ve yavru zürafayı görünce onlarla konuşmak için yanlarına doğru gitmiş. Zambi, timsahı görünce bir adım geri çekilmiş. Yavru zürafa ise timsahtan hiç çekinmemiş. Timsah “Merhaba çocuklar, nasılsınız?” diye sormuş. Yavru zürafa tam konuşmak için ağzını açıyormuş ki Zambi arkadaşını tutup hemen oradan uzaklaşmış. Zürafa bir süre koştuktan sonra durmuş ve “Neden konuşmama izin vermedin, çok ayıp oldu” demiş. Zambi “Hayır,hiç ayıp olmadı. O timsahı tanımıyoruz ve bize zarar verir mi bilmiyoruz. O yüzden en iyisi oradan uzaklaşmaktı” demiş. Yavru zürafa arkadaşına hak vermiş ve iki arkadaş evlerine doğru yürümeye başlamışlar.

Yabancılarla Konuşmayan Zambi’nin Masalı

Zambi eve gelmiş ve olanları hemen annesine anlatmış. Anne zebra oğlunu tebrik etmiş ve onunla gurur duymuş. Çünkü anne zürafa, yavrusunu her zaman “Tanımadıklarınla, kim olduğunu bilmediğin hayvanlarla konuşmamalısın!” diye uyarıyormuş. Zambi annesinin bu uyarısını hiç unutmamış ve büyüyene kadar tanımadığı hayvanlarla hiç konuşmamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Meraklı Farenin Başına Gelenler Masalı