Karaca Miço ve Okuma Yarışı Masalı

Karaca Miço ve Okuma Yarışı Masalı

Temmuz 3, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan bir karaca varmış. Bu Karacanın adı Miço imiş. Miço ormanın en hızlı karacasıymış, her gün hiç durmadan koşarmış. Koşmadığı zamanlar ise arkadaşlarıyla oyun oynar, nehir kenarında serinler ve yemek yermiş. Ama Miço’nun yapmadığı bir şey varmış ‘Kitap okumak!’

Ormanda yaşayan hayvanların hepsi her gün en az bir saat kitap okurmuş. Çünkü bu ormanın en önemli özelliği “Kültür ormanı” olmasıymış. Günlerden bir gün Kültür Ormanında okuma yarışı yapmaya karar verilmiş. Orman okulda okuyan öğrenciler arasından yatışa katılacak öğrenciler seçilmeye başlanmış. Miço da o öğrenciler arasında yer almış. Miço yarışa pek katılmak istemiyormuş ama yine de bunu öğretmenine söylememiş. Yarışa tam bir hafta varmış, tüm öğrenciler bu süreçte yarışa hazırlanabilirlermiş. Miço, diğer öğrenciler gibi yarışa hazırlanmamış, bunun yerine oyunlar oynamış, koşup durmuş. Günler hızla geçip gitmiş ve yarış günü gelip çatmış. Öğrenciler tek tek kitaplarını okumaya başlamış, sıra Miço’ya gelmiş. Miço, kitabı eline almış ama kelimeli okumakta çok zorlanmış. Heceleri birleştirmekte çok zorlanmış. Herkes şaşkınlıkla Miço’yu izliyormuş. Miço, daha fazla okumaya çalışmamış, çok utanmış bu yüzden ağlayarak sınıftan çıkmış. Öğretmen Maymun, Miço’nun arkasından gitmiş ve ona okumanın önemini anlatmaya başlamış. “Okumak, zihnini güçlendirir, hayal gücünü geliştirir. Eğer okumazsan, bu yeteneklerini kaybedersin. Ayrıca okuduğun kitaplar sayesinde yeni bilgiler öğrenir, genel kültürünü geliştirirsin” demiş.

Karaca Miço ve Okuma Yarışı Masalı

Miço, öğretmeninin haklı olduğunu anlamış ve hatasının farkına varmış. Öğretmenine arkadaşları gibi hızlı ve akıcı okumak istediğini söylemiş. Öğretmen Maymun, Miço’ya yardımcı olacağını söylemiş. Her gün birlikte okuma pratiği yapmışlar. Miço, boş zamanlarında koşmak ve oyun oynamak yerine kitap okumaya başlamış. Her gün bir saat kitap okumuş ve kalan zamanlarında koşup, oyunlar oynamış. Kısa süre içinde Miço arkadaşları gibi hızlı okumaya başlamış. Bir daha da elinden hiç kitap düşürmemiş, masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Dört Mevsimin Arkadaşlığı Masalı