Kardeş Elma Ağaçları Masalı

Kardeş Elma Ağaçları Masalı

Aralık 20, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir bahçe varmış. Bu bahçenin içinde birbirinden güzel meyve ağaçları varmış. Kiraz ağacı, ayva ağacı, incir ağacı, dut ağacı, limon ağacı, portakal ağacı ve üç çeşit elma ağacı. Ağaçlar kendi aralarında her gün sohbet ederek vakit geçirirlermiş. Ama bu ağaçlar arasında olan elma ağaçları birbirleri ile hiç anlaşamazlarmış.

Günlerden bir gün meyve ağaçları yine sohbete başlamışlar. Diğer ağaçları, çiçekleri, bitkiler hatta insanları konuşuyorlarmış. Daha sora hepsi, dallarından dökülen meyvelerin tadını, kokusunu, rengini anlatmaya başlamış. Ağaçlar sohbet ederken elma ağaçları söze hiç girmemiş. Üçünün de pek keyfi yokmuş. Yaşlı incir ağacı, elma ağaçlarının suskunluğunu merak etmiş ve dayanamayıp seslenmiş “Elma ağaçları, bugün neden hiç sesiniz çıkmıyor?” diye sormuş. Yeşil elma ağacı cevap vermiş “Benim pek keyfim yok” demiş. Kırmızı elma ağacı “Benim de keyfim yok” demiş. Sarı elma ağacı ise “Onların keyfi yoksa benim de yok” demiş. İncir ağacı elmaların bu haline çok şaşırmış ve konuşmasına devam etmiş “Öyle durup dururken keyif kaçmaz. Ne oldu size anlatın bakalım” demiş. Kırmızı elma ağacı “Ben Dünya da ki en tatlı elma ağacıyım. Neden bana benzeyen diğer elma ağaçları var ki?” demiş. Yeşil ela ağacı “Asıl ben en güzelim, siz benim kopyalarımsınız” demiş. Sarı elma ağacı durur mu oda söze girmiş “İkinizde boş konuşuyorsunuz en güzel elma ağacı benim” demiş. İncir ağacı şimdi durumu anlamış. Üç ağacında birbirini çekemediğini, aynı yerde durmak istemediğini anlamış. Bu konuşmanın üzerine üç ağaç tartışmaya başlamış. Hepsi kendisinin en güzel elma olduğunu, diğerlerinin varlığının gereksiz olduğunu söyleyip duruyorlarmış. Ortam iyice gerginleşmiş ve incir ağacı bur duruma dayanamamış. “Hey, hey! Durun bakalım. Bu yaptığınız çok ayıp. Neyi paylaşamıyorsunuz böyle?” diye sormuş.

Kardeş Elma Ağaçları Masalı

Üç elma ağacı da diğerlerinin yok olmasını istiyormuş. İncir ağaç devam etmiş “Bakın çocuklar sizler aynı bahçenin aynı meyveleri siniz. Tek farkınız renginiz ve mayhoşluğunuz. Sizler kardeşsiniz bizlerden farklısınız. Biz, hepimiz tekiz ama siz asla tek olmayacaksınız. Beş parmağın beşinin de aynı olmadığı gibi sizinde aynı olmanızı bekleyemeyiz. Renkleriniz, tatlarınız, boylarınız sizi siz yapan özelliklerinizdir. Lütfen kendinizi kıyaslamayın. Ve kardeş olmanın kıymetini bilin” demiş. İncir ağacının konuşmasından sonra elma ağaçları yaptıkları hatayı farketmiş. Evet onlar üç kardeşmiş. Hepsi birbirinden farklı ama aynı ailenin ağaçlarıymış. O andan itibaren ağaçlar düşündükleri için çok pişman olmuşlar. Birbirlerinden özür dilemişler. Artık asla birbirleri ile yarışmayacaklarına söz vermişler ve kardeş kardeş yaşamaya devam etmişler. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Fare Minik İle Doğacak Kardeşinin Masalı