Prenses ve Bezelye Tanesi Masalı

Prenses ve Bezelye Tanesi Masalı

Aralık 19, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde genç bir prens varmış. Prensin tek istediği evlenmekmiş ama gerçek bir prenses ile evlenmekmiş. Prens, evleneceği gerçek prensesi bulmak için bütün Dünya’yı dolaşmış. Ama bir türlü gerçek bir prenses bulamamış. Kendini prenses olarak tanıtan kızlar da hep bir eksiklik varmış. Prens artık eş aramaktan vazgeçmiş, üzgün bir şekilde sarayına geri dönmüş. Saraya döndükten sonra, bir akşam çok şiddetli gök gürültüsü duymuş ve ardından korkunç bir yağmur başlamış.

Prens yağmuru izlerken birden sarayın kapısı çalınmış. Kapı açılınca içeri bir kız girmiş. Kızın saçlarından ve elbiselerinden sular akıyormuş. Yürürken ayaklarının uçlarında yürüyor ve topuklarından ses çıkıyormuş. Adeta bir prenses gibi davranıyormuş. Genç kız “Merhaba, rahatsız ettiğim için özür dilerim. Ben bir prensesim, yağmur yağınca yolumu kaybettim ve sarayıma dönemedim. Bana bu gece için evinizi açabilir misiniz?” diye sormuş. Yaşlı kraliçe, gerçek prensesi saraya buyur etmiş ama onun gerçek bir prenses olup olmadığını test etmesi gerektiğini düşünmüş. Yaşlı kraliçe kızın gerçek bir prenses olup olmadığını anlamak için ona bir yatak hazırlamaya karar vermiş. Yatak odasına giden kraliçe 20 kat yorgan koyup arasına bezelye koymuş bezelyenin üstüne de 20 kat kuş tüyü yorgan koymuş ve prensesi uyuması için yatağına yatırmış. Sabah olduğunda prenses uyanmış. Kraliçe ona rahat uyup rahat uyuyup uyuyamadığını sormuş. Prenses “Bütün gece zor uyudum. Yatağın içinde öyle sert bir şey vardı ki bütün gece sırtıma battı. Vücudumun her yerini morardı” demiş.

Prenses ve Bezelye Tanesi Masalı

Kraliçe prensese hazırladığı yatağın içine 20 kat yorgan ve 20 kat kuş tüyü yorgan koymasına rağmen kızın bezelyeyi hissetmesine çok şaşırmış. O an genç kızın gerçek bir prenses olduğunu anlamış. Bu kadar hassas bir kız sadece bir prenses olur diye düşünmüş ve onun prenses olduğuna emin olmuş. Kraliçe hemen oğluna gerçeği anlatmış ve onun gerçek bir prenses olduğunu, artık evlenebileceğini söylemiş. Prens, prensese evlenme teklif etmiş ve kısa sürede evlenmişler. Bezelyeyi de hemen sergilemeye karar vermişler ve sanat hazinelerinin olduğu dolaba koymuşlar. Masalda burada bitmiş.

Daha fazla Prenses Masalları okumak isterseniz linke tıklayabilir bir çok farklı masala ulaşabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kedi ve Köpeğin Masalı