Zamansız Düşen Kar Tanesi Masalı

Zamansız Düşen Kar Tanesi Masalı

Ocak 7, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde gökyüzünde yaşayan bir kar tanesi varmış. Sadece kış aylarında yeryüzüne inebilen kar tanesi diğer aylarda gökyüzünde çok sıkılır, zamanın hızla geçmesini beklermiş.

Günlerden bir gün kar tanesi çok sıkılmış ve kış ayı gelmeden yeryüzüne inmeye karar vermiş. Bunu tek başına yapmaya cesareti yokmuş ve arkadaşlarından yardım istemiş. Ama arkadaşları bunun doğru olmadığını, zamanı gelmeden aşağıya inememesini, doğanın dengesini bozmaması gerektiğini söylemişler. Kar tanesi ise arkadaşları yardım etmediği için onlara çok kızmış ve “Ben bu işi tek başıma hallederim” demiş. Cesaretini toplamış ve çıkan ilk gökkuşağından aşağıya kayarak yeryüzüne inmiş. İnmiş inmesine ama hava o kadar sıcakmış ki bu sıcakta ayakta kalabilmesi çok zormuş. Zor da olsa insanların içine karışıp kendine uygun bir yer bulmaya çalışmış. O anda sert bir rüzgâr esmiş ve bir camın kenarına gelmiş. İçeri baktığında küçük bir çocuğun içerde oyun oynadığını görmüş. Cesaretini toplamış ve camı çalmış. Küçük çocuk kafasını çevirdiğinde camın kenarında ki kar tanesini görmüş ve hemen camı açmış. “Senin burada ne işin var?” diye sormuş ve şaşkınlıkla kar tanesine bakakalmış. Kar tanesi “Kış ayını beklemeye dayanamadım, erkenden inmeye karar verdim ama beklediğim gibi olmadı. Burada hava çok sıcak” demiş. Küçük çocuk “Hmmm anladım, sen yapmaman gereken bir şeyi yapmışsın. Şimdi sana yardımcı olmam lazım yoksa eriyip gideceksin.” demiş. Kar tanesi “Çok sevindim” demiş. Küçük çocuk hemen kar tanesini alıp buzluğa koymuş, arada bir bakıp kar tanesi ile sohbet ediyormuş. Zaman hızla akıp geçmiş ve sonunda kış ayı gelmiş çatmış. Bizim kar tanesi gibi diğer kar taneleri de yer yüzüne kaymaya başlamış. Çocuk koşarak buzlukta sakladığı kar tanesinin yanına gitmiş “Sana bir müjdem var artık özgürce uçabilirsin. Beklediğin ay geldi” demiş.

Zamansız Düşen Kar Tanesi Masalı

Kar tanesi sevinçten dans etmeye başlamış. Küçük çocuk hemen kar tanesini alıp pencerenin önüne gelmiş çocuğa onu koruduğu için çok teşekkür etmiş. İki arkadaş vedalaşmışlar ve kar tanesi özgürlüğüne kavuşmuş. Bu onun için büyük bir ders olmuş bir daha asla zamanı gelmeden hareket etmemiş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Çalışkan Babanın Tembel Oğlu