Kardeşlerin Çilek Toplama Hikayesi

Kardeşlerin Çilek Toplama Hikayesi

Ağustos 16, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Buğra ve Rümeysa, küçük küçük evlerin olduğu, yemyeşil ağaçların gölge yaptığı, serin bir nehrin aktığı, şirin bir köyde yaşıyorlarmış. Bu köyde hemen hemen her evin bahçesi, bahçede de meyve ağaçları varmış. Her köylü bahçesine, salatalık, domates, biber, marul gibi sebzeler eker, kendi yiyeceklerini yetiştirirlermiş. Buğra ve Rümeysa’nında meyvelerle dolu bir bahçesi varmış. Annesi onlar için bir çok meyve ağacı ekmiş ve her yıl meyveleri topluyormuş.

Bir gün Buğra ve Rümeyda köy de yürüyüşe çıkmışlar. Yoldan geçen keçileri sevmişler, yeni açan çiçekleri koklamışlar. Köyde yaşamayı ve temiz havayı çok seviyorlarmış. Yolda ilerlerken karşılarına bir çilek tarlası çıkmış. Bu tarlayı daha önce hiç görmemişler, meraklarına yenik düşüp açık olan kapıdan içeri girmişler. Yerlerde kıpkırmızı çilekler duruyormuş. Buğra ve Rümeysa kimseye sormadan yanlarında ki çantaya çilek toplamışlar, işleri bittiğinde koşarak evlerine gitmişler. Annesi onları bahçede bekliyormuş. Buğra annesini görünce “Anneeee, bak neler bulduk” diye seslenmiş. Annesi merakla “Ne buldunuz çocuklar?” diye sormuş. Rümeysa hemen çantasını açıp, topladıkları çilekleri göstermiş. Annesi çilekleri görünce çok şaşırmış “Bunları nereden topladınız?” diye sormuş. Buğra köyün ilerisinde bir çilek tarlası bulduklarını ve oradan topladıklarını söylemiş. “Peki sahibinden izin aldınız mı?” diye bir soru daha sormuş anneleri. Rümeysa “Hayır kimseye yoktu ki anne” demiş. Bu cevabın üzerine anneleri çocuklara biraz kızmış. “Olur mu öyle çocuklarım, kimsenin bahçesinden izin almadan bir şey alınmaz. Bu meyve, sebze yada bir eşya hiç fark etmez. Mutlaka izin almalısınız. Şimdi o bahçeye gidip çilekleri geri götürün” demiş. Buğra ve Rümeysa annesinin sözleri üzerine yanlış yaptıklarını anlamışlar ve çok utanmışlar. Ama geri vermek için de gitmeye utanıyorlarmış. Bunun üzerine anneleri “Pekala o zaman birlikte gidelim ve tarlanın sahibi ile konuşalım” demişler.

Kardeşlerin Çilek Toplama Hikayesi

Anne, Buğra ve Rümeysa bahçeye gitmişler. Anne etrafa bakmış ve tarlanın ilerisinde ki kulübeyi görmüş, kapıyı çalıp içeri girmiş. “Merhaba, sizinle konuşmam gereken bir konu var. Oğlum ve kızım sizden izin almadan bahçeniz ki çilekleri toplamışlar. Fakat bunun yanlış olduğunu öğrendikleri için çilekleri size geri vermek istiyorlar” demiş. Yaşlı adam olanları duyunca gülümseyerek dışarı çıkmış. “Merhaba çocuklar, anneniz bana olanları anlattı ve çok üzgün olduğunuzu da söyledi. Bende yüzünüzden ne kadar mahçup olduğunuzu görüyorum. Çilekler sizin olsun ama bir daha ki gelişiniz de bana seslenin ben sizin için en tatlılarını seçerim, olur mu?” demiş. İki kardeş utangaç bir şekilde kafa sallamışlar ve yaşlı adamdan özür dilemişler. O günden sonra bir daha kimseden izinsiz bir şey almamışlar. Bu hikayede burada bitmiş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sevgi ve Neşe Kardeşlerin Hikayesi