Fındık ve Kuş Yumurtasının Masalı

Fındık ve Kuş Yumurtasının Masalı

Ağustos 15, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, yemyeşil ağaçlarla kaplı olan bir orman varmış. En büyük ağacın dalarında yuva yapan bir kuş ailesi varmış. Bu ailenin minik minik yumurtaları varmış. Yumurtalar kısa süre içinde çatlayacak ve içinden minik yavru kuşlar çıkacakmış.

Anne ve baba kuş bunun heyecanını yaşadıkları bir gün mecbur kaldıkları için yuvadan ayrılmışlar. Anne ve baba kuş yuvadan ayrıldıktan bir süre sonra şiddetli bir rüzgar çıkmış, ve yumurtalardan bir tanesi ağacın dalından düşüp, yuvarlanmaya başlamış. Yuvarlanmış, yuvarlanmış bir sincap yuvasının önünde durmuş. Dışarıda ki sesi duyan sincap dışarı çıkmış ve yumurtayı görmüş. Bu yumurtanın hangi ağaçtan düştüğünü araştırmaya başlamış. İlk olarak kendi evinin olduğu ağacın dallarına tırmanmış ama o ağaç değilmiş. Daha sonra bir sonra, bir sonra ki derken neredeyse yüz tane ağaca çıkmış ve hiç birinde yuvayı bulamamış. Bu esnada küçük yumurtayı da yanında taşıyormuş ama o kadar yorulmuş ki nefes almak da zorluk çekiyormuş. Sincap yinede pes etmemiş, anne ve baba kuşun ne kadar korktuğunu tahmin ettiği için aramaya devam etmiş. Yüzlerce ağacı aradıktan sonra bir yerden ağlama sesi duymuş. Sesin olduğu yere doğru tırmanmış ve bu sesin iki kuştan geldiğini görmüş. “Neden ağlıyorsunuz?” diye sormuş. “Nasıl ağlamayalım, mecbur kaldığımız için bugün yuvadan ayrıldık fakat çıkan rüzgarda yumurtalarımızdan biri düşmüş” diyerek ağlamaya devam etmiş.

Fındık ve Kuş Yumurtasının Masalı

Sincap cebinde ki yumurtanın ailesini bulduğu için çok mutlu olmuş ve hemen cebinden yumurtayı çıkarmış “Bugün rüzgarda kapıma bu yumurta geldi. Saatlerdir yumurtanın sahiplerini arıyordum, sonunda buldum” demiş ve yumurtayı onlara uzatmış. İki kuş da yavrularına kavuştukları için çok mutlu olmuş. Anne kuş “Size nasıl teşekkür etsek az, bizi çok mutlu ettiniz. Adınızı öğrene bilir miyim?” demiş. Sincap “Fındık” demiş ve anne kuş yumurtan çıkınca yavrusuna Fındık ismini koyacağını söylemiş. Fındık’ın yaptığı bu iyilik bir aileyi kavuşturmuş ve Fındık da en az onlar kadar mutlu olmuş. İyilik yapmanın her zaman en iyi davranış olduğunu bir kez daha düşünmüş ve kuş ailesi ile vedalaşıp evine gitmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kuş ve Sincabın Keşfetme Masalı