Kavgacı Aslanın Masalı

Kavgacı Aslanın Masalı

Ekim 25, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok kavgacı bir aslan varmış. Arkadaşları ile hiç geçinemez, kim ne derse tersini yapar, sürekli oyunlarda mızıkçılık yaparmış. Bu kavgacı aslanın adı Karamel miş.

Günlerden bir gün Karamel okula gitmiş ve ilk derslerine girmişler. Öğretmen dersi anlatmış ve bir süre sonra teneffüs olmuş. Bütün yavru hayvanlar oyun oynarken Karamel gelmiş ve onların oyununu bozmuş. Yavru hayvanlar bu duruma çok sinirlenmiş ve hepsi Karamal’e kızıp sınıfa dönmüşler. Karamel hiç birini umursamamış oda sınıfına dönmüş. Akşam olup okul bittiğinde Karamel herkese laf söyleye söyleye evine gitmiş. Yavru hayvanlar Karamel’in bu davranışlarına artık bir çözüm bulmak istemişler. Okul çıkışı hepsi oturup düşünmeye başlamışlar. En sonunda akıllarına bir fikir gelmiş. Karamel onlara ne yapıyorsa onlar da Karamel’e aynısı yapmaya karar vermişler. Ertesi gün okul başladığında Karamel sırasında kalemleri ile oynarken yavru ayı gelmiş kalemi alıp yere atmış. Karamel bu duruma çok sinirlenmiş ama sesini çıkarmamış. Teneffüs olduğunda Karamel top oynarken yavrular topu alıp kaçmış. Karamel iyice sinirlenmiş ve sınıfına dönmüş. Tüm gün sınıf arkadaşları ona kötü davranmış, Karamel de iyice üzülmüş neredeyse ağlayacakmış. Eve gittiğinde olanları annesine anlatmış. Annesi Karamal’in kavgacı olduğunu bildiği için “Bak oğlum, bugün arkadaşlarının sana yaptığı kötü davranışları sen her gün onlara yapıyorsun. Demek ki onların da canına tak etmiş ve senin onlara davrandığın gibi sana davranmışlar. Şimdi anladın mı arkadaşlarını ne kadar üzgünüğünü. Oyunları bozmak, arkadaşlarına kötü davranmak onları çok üzüyor” demiş. Karamel o an yaptığı hatanın farkına varmış. Bugüne kadar arkadaşlarını üzdüğü için çok pişman olmuş.

Kavgacı Aslanın Masalı

Ertesi gün okula gittiğinde tahtaya çıkmış “Arkadaşlar bugüne kadar sizi üzdüğüm için özür dilerim. Dün bana yaptıklarınız iyi bir ders oldu. Bir daha kavga etmeyeceğim, oyunlarınızı bozmayacağım, size söz veriyorum. Lütfen beni affedin” demiş. Karamel’in bu konuşması üzerine arkadaşları hemen onu affetmiş ve koşarak Karamel’e sarılmışlar. O günden sonra iyi anlaşarak oyunlar oynamışlar ve hiç kavga etmemişler. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yaşlı Fil ve Çiçeklerinin Masalı