Deve Kardeşlerin Masalı

Deve Kardeşlerin Masalı

Ekim 24, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde Afrika’nın bir çölünde yaşayan bir deve ailesi varmış. Bu ailenin iki tane yavru devesi varmış. İsimleri de Çan ve Tan imiş. Çan ve Tan çok iyi anlaşan kardeşlermiş. Yaşadıkları bölge de yağmur neredeyse hiç yağmaz, hava da hep sıcak olurmuş. İki kardeş bu durumdan çok sıkılmışlar, soğuk yerleri hatta kar alan ülkeleri merak etmeye başlamışlar.

Günlerden bir gün kardeşler çölde oyun oynarken bir yabancı insan oldukları bölgeye gelmiş. Etrafı incelemeye başlamış. Bunu duyan Çan ve Tan çok heyecanlanmış. O insanın nereden geldiğini merak ettikleri için yabancıyı izlemeye başlamışlar. Yabancı incelemelerini yaptıktan sonra onu izleyen develeri fark etmiş, hemen yanlarına gitmiş. “Merhaba devecikler, isimleriniz nedir?” diye sormuş. Kardeşler “Çan ve Tan” demiş. Yabancı onlarla sohbet etmeye başlamış ve develerin oldukları yerden artık şikayetçi olduklarını görünce onlara bir teklifte bulunmuş. Bu teklif yabancının yaşadığı ülkeye gitmekmiş. Kardeşler bu durumu annelerine anlatmış annesi “Üzgünüm çocuklar sizi tanımadığımız birisi ile gönderemem” demiş. Kardeşler üzülerek bu durumu yabancıya anlatmışlar ve yabancı onlara hak vermiş. Kardeşlerle vedalaşıp yoluna devam etmiş. Çan ve Tan çok mutsuzlarmış anne ve babaları onların bu halini görünce çok üzülmüş “Size bir teklifim var çocuklar bu sene tatile istediğiniz bir ülkeye gidebiliriz” demiş. Çan ve Tan çok mutlu olmuşlar. Deve ailesi hazırlanıp yola çıkmış. Az gitmişler uz gitmişler, dere tepe düz gitmişler. Günlerce yürüdükten, kıtalar aştıktan sonra iklimi kendi ülkelerinden çok farklı olan bir ülkeye gelmiş. Havanın soğukluğundan Çan ve Tan titremeye başlamış. Hava o kadar soğukmuş ki doğduklarından beri hiç böyle soğuk görmemişler. Deve ailesi gittikleri ülkeyi gezerken Çan ve Tan artık dayanamamış ve “Anne baba artık evimize dönelim biz burayı hiç sevemedik, çok soğuk” demişler. Anne ve babaları gülmeye başlamış. “Sonunda hatanızı anladınız çocuklar, her hayvan kendine uygun olan yerde doğup büyür. Vücutları o sıcaklığa alışıktır. Bu da size bir ders olsun ve yaşadığınız yerin kıymetini bilin” demiş.

Deve Kardeşlerin Masalı

Çan ve Tan annelerinin haklı olduğunu anlamışlar. Hemen eve dönmek için yola koyulmuşlar. Günler sonra evlerine ulaşmışlar ve çok mutlu olmuşlar. Bir daha da oldukları yerden asla şikayetçi olmamışlar. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İki Kız Kardeşin Masalı