Kavgacı Güvercin Masalı

Kavgacı Güvercin Masalı

Nisan 5, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde orman okuluna giden yavru hayvanlar varmış. Bu hayvanlar her sabah erken saatte kalkar, okul formalarını giyer, çantalarını alırlar ve okula giderlermiş. Yavru güvercin de bu hayvanlardan birisiymiş. Yavru güvercin diğer yavrulara göre biraz sinirliymiş. Kimsenin dediğini kabul etmez, her şeye itiraz eder, hep kendi istediği olsun istermiş. Yavru hayvanlar da güvercinin her dediğini kabul etmediği için sürekli tartışma çıkar ve kimse onunla oynamak istemezmiş.

Yavru güvercin arkadaşlarının onunla oynamamasına çok üzülüyormuş ama sinirlerine de bir türlü hakim olamıyormuş. En ufak olaylara sinirlendiği için kendisine de çok kızıyormuş. Anne ve baba güvercin, yavrularını sürekli uyarıyormuş ama bir işe yaramıyormuş. Artık arkadaşsızlığı kabul eden güvercin, kimseyle konuşmamaya, evdeyken dışarıya çıkmamaya başlamış. Diğer hayvanlar ise bu duruma çok üzülüyormuş ama güvercinle de bir türlü anlaşamıyorlarmış. Günlerden bir gün yavru güvercin çok hastalanmış okula gidememiş. İlk gün arkadaşları onun yokluğuna pek dikkat etmemiş, ikinci gün neden gelmediğini öğretmene sormuşlar ve hastalandığını öğrenmişler, üçüncü gün de güvercin gelmeyince yavru hayvanlar onun iyi olup olmadığı konusunda meraklanmaya başlamışlar. Dördündü gün de yavru güvercin okula gitmeyince arkadaşları onun iyi olup olmadığı görmek için ziyarete gitmeye karar vermiş. Okulun çıkışında annelerinden izin alarak yavru güvercinin evine gitmişler. Giderken de arkadaşları için güzel bir çiçek almışlar çünkü güvercin çiçekleri çok seviyormuş. Yavru hayvanlar güvercinlerin evine gelmişler ve arkadaşlarını yatarken bulmuşlar. Güvercin seslere uyanmış ve sınıf arkadaşlarını karşısında görünce çok şaşırmış ve bir o kadar da mutlu olmuş. Ama yine de sormak istemiş “Sizin burada ne işiniz var?” diye. Arkadaşları da onu merak ettiklerini ve ziyaret etmek istediklerini söylemiş. Yavru güvercin çok duygulanmış “Beni merak edeceğinizi düşünmemiştim” demiş. Yavru köpek “Olur mu güvercin, sen bizim arkadaşımızsın. Biz seni aslında çok seviyoruz ama sen çok sinirli olduğun için anlaşamıyoruz. Keşke sinirli olmasan” demiş. Yavru güvercin arkadaşlarının onu sevdiğini duyunca çok mutlu olmuş “Artık daha dikkatli olacağım ve sinirlenmemeye çalışacağım” demiş. Bütün hayvanlar bir süre daha sohbet etmişler ve vedalaşıp evlerine gitmişler.

Kavgacı Güvercin Masalı

Güvercin arkadaşları gidince anne ve babasına artık sinirlenmek istemediğini söylemiş. Onlar da bir uzmandan bu konuda yardım almaya karar vermişler. Bir süre sonra güvercinin siniri uçup gitmiş. Artık arkadaşlarıyla rahatça oyun oynayabiliyormuş. Ortak verilen kararlara uyuyor, kimseye sataşmıyormuş. Onun bu değişimiyle bütün hayvanlar çok mutlu olmuş ve birlikte oyunlar oynayarak mutlu bir yaşam sürmüşler. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla hayvan masalı okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Açgözlü Fil Retro'nun Masalı