Sincap Babi’nin Masalı

Sincap Babi’nin Masalı

Nisan 6, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanda yaşayan minik bir sincap varmış. Bu sincabın adı Babi imiş. Babi’nin ormanda bir çok arkadaşı varmış. Zebra, zürafa, ayı, ceylan… Babi bütün arkadaşlarını çok seviyormuş ve her gününü birlikte geçiriyorlarmış. Babi, arkadaşları arasında en kısa boylu olan yavruymuş ve bu duruma çok üzülüyormuş.

Günlerden bir gün Babi ve annesi evlerinin önünde ki bahçelerine çıkmışlar. Anne sincap, Babi’ye ektiği sebzeleri göstermiş ve onların her gün sulanması gerektiğinden bahsetmiş. Babi “Anne, sebzeler, meyveler, ağaçlar sulandıkça mı büyüyor?” diye sormuş. Anne sincap “Evet Babi, onları her gün sularsak hızla büyürler” demiş. Anne oğul biraz daha sohbet etmişler ve Babi “odama gidiyorum” diyerek annesinin yanından ayrılmış. Babi hemen banyoya gitmiş ve suyun altında durmaya başlamış. Bir saat, iki saat… Babi duştan çıkmıyormuş. Annesi durumu fark edince banyonun kapısını çalmış ve Babi’nin duştan çıkmasını istemiş. Babi üzülerek çıkmış ve kurulanmış. Ertesi gün sabahın erken saatlerinde tekrardan suyun altına girmiş ve annesi suyun sesine uyanıp Babi’yi tekrardan duştan çıkarmış. “Babi daha dün gece banyo yaptın, neden tekrardan duşa girdin?” diye sormuş. Babi “Canım istedi anne bir şey yok” demiş. Babi’nin banyo süreci devam etmiş, okula gitmeden önce okuldan gelince sürekli suyun altına giriyormuş. Annesi artık bu olaya el atmış “Babi, bana neden sürekli duşa girdiğini söyler misin?” diye sormuş. Babi “Anne geçen gün konuştuğumuzda sebzelerin, meyvelerin sulandıkça büyüdüğünü söylemiştin hatırlıyor musun?” diye sormuş. Annesi “Evet hatırlıyorum” demiş. Babi devam etmiş “İşte bende sürekli banyo yaparsam boyum uzar diye düşündüm” demiş. Annesi gülümseyerek “Babiciğim, sulanarak büyüme sadece bitkiler için geçerlidir, hayvanlar ve insanlar sulayarak büyümezler. Bizler zamanla büyürüz, uzarız ve bu zaman oldukça uzundur. Sincaplar ise diğer hayvanlara göre daha kısadır, arkadaşların gibi hiç bir zaman uzun olamazsın Babi, bizler en fazla bu kadar büyüyebiliriz” demiş.

Sincap Babi’nin Masalı

Babi annesinin haklı olduğunu anlamış. Bir haftadır sürekli suyun altında olmasına rağmen hiç uzayamamış. Annesi ve Babi, bu olaya uzunca gülmüşler, hafızalarında güzel bir anı olarak kalmış ve Babi bir daha hızlı büyümeye çalışmamış. Kendisini olduğu gibi kabul etmiş, masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Karanlıktan Korkan Yavru Ayı