Ünal ve Çiftlik Hikayesi

Ünal ve Çiftlik Hikayesi

Nisan 4, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir zamanlar büyük bir tiftikte yaşayan inekler, koyunlar, kuzular, atlar, tavuklar ve daha bir sürü hayvan varmış. Bu hayvanların hepsine Ünal adında bir genç bakıyormuş. Ünal her gün sabahın erken saatinde kalkar, hayvanları besler, yuvalarını temizler, samanları ayarlar ve bahçede çalışırmış. İşi o kadar çokmuş ki artık çok yoruluyormuş.

Çiftlik ilk kurulduğunda Ünal bütün işleri severek yapıyormuş ama zamanla işler çoğalmış, hayvanların sayısı artmış ve Ünal çok yorulmaya başlamış. Çok yorulduğu içinde işlerini severek yapmıyormuş. Önceleri her sabah bütün hayvanlarını sever, onlarla konuşurmuş. Hayvanlar da onun bu ilgisinden çok memnun kalırmış ve onu üzmemek için, inekler, keçiler, koyunlar bol bol süt, tavuklar yumurta verirmiş. Ama zamanla, Ünal’ın onlara olan sevgisi azaldıkça hayvanlar da sütlerini ve yumurtalarını azaltmaya başlamışlar. Hayvanlardan ürünlerini alamayan Ünal kızmaya başlamış, ve verdiği yemeklerin sayısını azalmış. Böylelikle çiftlikte mutlu kimse kalmamış. Bir kaç zaman sonra Ünal’ın bir arkadaşı onu ziyarete gelmiş ve Ünal’ında hayvanlarında üzgün olduğunu anlamış. Arkadaş “Ünal, neden bu kadar mutsuzuz?” diye sormuş. Ünal hayvanların süt ve yumurta vermediğini, işler yüzünden çok yorulduğunu ve artık çiftçilik yapmak istemediğini söylemiş. Arkadaşı sorunu çözmek için “Hayvanların sevgiye ve senin ilgine ihtiyaçları var Ünal. Çok yorulduğun için bütün işlere koşamıyorsun ve işler hep yarım kalıyor. Yanına bir yardımcı alırsan işlerin hafifler sende bu sayede biraz dinlenmiş olursun.” Demiş.

Ünal ve Çiftlik Hikayesi

Ünal arkadaşının tavsiyesini dikkate alacağını söylemiş ve hemen işe koyulmuş. Önce yarım gün çalışacak bir yardımcı bulmuş bahçe işlerini ona vermiş. Her sabah hayvanlara eskisi gibi sevgisini ve ilgisini göstermeye başlamış. Kısa süre sonra da hayvanlar eskisi gibi sütlerini, yumurtalarını vermiş. Ünal, bütün eksikliğin sevgi olduğunu anlamış ve bir daha sevgisini hayvanlarından eksik etmemiş. O günden sonra çiftlik eski düzenine geri dönmüş ve herkes mutlu bir şekilde hayatlarına devam etmiş.

Daha fazla Kısa Hikaye okumak isterseniz Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İlaç İçmeyen Eda'nın Hikayesi