Kedi, Köpek ve Kuşun Masalı

Kedi, Köpek ve Kuşun Masalı

Ağustos 13, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil çayırların üzerinde gezinen bir kedicik varmış. Bu kediciğin adı Lokum muş. Lokum, tek başına yaşıyor ve köpeklerden çok korkuyormuş.

Günlerden bir gün Lokum çayırda gezerken bir çöp kovası görmüş, çöp kovasına tırmanırken kova devrilmiş ve Lokumun kuyruğu çöp kovasının altında kalmış. O sırada oradan Pars adında bir köpek geçiyormuş ve Lokum’un kuyruğunun sıkıştığını görmüş. Lokum’a yaklaşmış ama Lokum Pars’a “Sakın yanıma yaklaşma” demiş. Pars “Korkma sana zarar vermeyeceğim” dese de Lokum Pars’a “tısss”lamaya başlamış. “Bırak bu korkaklığı, sadece kuyruğunu kurtarmana yardım edeceğim. Anladım köpeklerden korkuyorsun ama her köpek kötü değildir” demiş. Lokum bunun üzerine “Tamam yanıma yaklaşmana izin veriyorum ama bana bir hamle yaparsam her yerini çizerim” demiş. Pars yavaşça Lokum’un yanına yaklaşmış ve çöp kovasını ittirmeye başlamış. Bir kaç saniye sonra Lokum’un kuyruğu kurtulmuş ve rahatlamış. “Sana zarar vermeyeceğimi söylemiştim, biraz etrafındakilere güven” demiş. Lokum “Haklısın ama hep tetikte olmak zorundayım, bu yüzden kimseye güvenemiyorum”. Pars ve Lokum bir süre sohbet etmişler ve Lokum artık gitmesi gerektiğini söyleyerek oradan uzaklaşmış. Pars da yoluna devam etmiş.

Kedi, Köpek ve Kuşun Masalı

Biraz yol aldıktan sonra Lokum karşısında küçük bir kuş çıkmış. Bu kuşun uçma bilmediğine eminmiş onu alıp dala koyması gerektiğini düşünmüş. Ama bir yandan da kuşun ondan korkabileceğini düşünmeye başlamış. Yinede dayanamamış ve kuşa yaklaşmış çünkü her an başka bir kedi geçip kuşu yakalayabilirmiş. Lokum’u gören kuş ağlamaya başlamış “Lütfen yaklaşma”. “Korkma sana bir zarar vermeyeceğim, düştüğün yere geri koyacağım” demiş Lokum. Kuş Lokum’un iyi niyetli olduğuna bir türlü ikna olamamış. En sonunda Lokum “Biraz etrafındakilere güven yavru kuş, söz veriyorum sana bir zarar vermeyeceğim” demiş. Kuş mecbur bir şekilde Lokum’un yaklaşmasına izin vermiş. Lokum da kuşu alıp ağaçta ki yuvaya koymuş. Kuş, Lokum’a teşekkür etmiş ve Lokum oradan uzaklaşmış. Lokum o gün hem temkinli olmayı hemde güvenmeyi öğrenmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İzinsiz Yiyecek Alan Sincabın Masalı