Minnoş ve Küçük Çocuğun Masalı

Minnoş ve Küçük Çocuğun Masalı

Aralık 4, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde gökyüzünün maviliklerinde süzülen Minnoş adında küçük bir kuş varmış. Minnoş uçmayı, ağaçlarda uyumayı çok seviyormuş. Büyük bir ağacın dalında da ailesi ile birlikte yaşıyormuş.

Günlerden bir gün Minnoş maviliklerde süzülürken etrafı incelemeye başlamış. Yer de duran bir çocuğun ağlamasını duymuş. Ona odaklandığı için karşıdan gel kuş sürüsünü görmemiş ve onların arasına karışmış. Sürü o kadar kalabalıkmış ki Minnoş bir ona bir buna çarpmış ve en sonunda ağlayan çocuğun önüne düşüvermiş. Küçük çocuk hemen eğilip kuşu eline almış ve onu annesinin yanına götürmüş. “Anneciğim, birden önüme bu kuş düştü ona yardım etmeliyiz” demiş. Annesi de “Haklısın oğlum” demiş ve kuşu alıp veterinere götürmüşler. Veteriner kuşun önemli bir şeyinin olmadığını söylemiş, bir ilaç verip gidebileceklerini söylemiş. Anne oğul Minnoş’u alıp eve gitmişler. Minnoş bir süre sonra gözünü açıp baktığında, ağlarken gördüğü çocuğu tanıyınca çok şaşırmış. Hemen konuşmaya başlamış “Aaa merhaba, sen o çocuksun. Geçen gün parkta ağlayan” demiş. Küçük çocuk “Evet geçen gün ağlıyordum ve birden sen önüne düştün” demiş. Minnoş “Evet seni izlerken karşıdan gelen sürüyü fark etmedim ve çarpıştım” demiş. Küçük çocuk “Çok üzgünüm benim yüzünden düştüğün için, ama iyileşmen için elimden geleni yapacağım” demiş. Minnoş teşekkür etmiş “Neden ağlıyordun?” diye sormuş. Küçük çocuk “Annem istediğim oyuncağı almadı o yüzden ağladım” demiş. İşte şimdi Minnoş çok kızmış “Bu yaptığın hiç doğru değil. Annen sana o oyuncağı almadıysa mutlaka bir bildiği vardır. Böyle küçük şeylere üzülürsen olmaz ki. Bak ben sakatlandım, bir süre uçamayacağım ama her zaman beterin beteri vardır diye düşünüyorum. Sende öyle düşünmelisin her şey için ağlamamalısın.” demiş.

Minnoş ve Küçük Çocuğun Masalı

Küçük çocuk Minnoş’a hak vermiş. “Çok haklısın yaptığım hataydı. Ama senin sayende doğruyu öğrendim. Bir daha boş yere ağlamayacağım” demiş. O günden sonra da gereksiz şeylere hiç ağlamamış. Bir şeye üzüldüğünde Minnoş’un söyledikleri hep aklına gelmiş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Papatyanın Masalı