Kendine Güvenmeyen Ceylanın Masalı

Kendine Güvenmeyen Ceylanın Masalı

Mayıs 22, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel aman içinde kalbur saman içinde yavru bir ceylan varmış. Bu ceylan sürekli ormanda ki diğer yavru hayvanlarla birlikte vakit geçirirmiş. Ama onlardan bir farkı varmış, küçük ceylan kendisine hiç güvenmezmiş. Her zaman kendini geri çeker yavru hayvanların yaptıklarını yapamayacağını düşünürmüş. Akan nehrin üzerinde ki köprüden geçemeyeceğini düşünür, ağaçlardan meyve toplamayacağını düşünür, koşu yarışı yapılırken koşamayacağını düşünür ve daha bir çok şeyde kendisini geri çekermiş.

Günlerden bir gün ceylan evden çıkmış, arkadaşları ile buluşmaya gitmiş. Arkadaşlarının yanına gittiğinde onları oyun oynarken bulmuş. Bütün yavrular bir çizginin üzerinden en uzağa atlama yarışı yapıyormuş. Ceylan bunu görünce bir an kendisinin yapamayacağını düşünmüş ve kimseye gözükmeden oradan uzaklaşmaya başlamış. Tam o anda arkadaşı zebra, ceylanı görmüş “Nereye gidiyorsun?” diye sormuş. Ceylan “Ben sizin kadar uzağa atlayamam o yüzden eve dönüyorum” demiş. Zebra “Bir şeyi başarmak için önce denemen lazım. Sen çok güçlüsün, hızlısın ve yeteneklisin. Sadece kendinin farkına varmalısın. Biraz kendine güven arkadaşım” demiş. Ceylan arkadaşına teşekkür etmiş ve oradan uzaklaşmış. Eve gittiğinde zebranın dediklerini düşünmüş. Bütün yavru hayvanlar zıplıyor, koşuyor, eşya taşıyor bunu neden ben yapamayayım ki diye kendi kendine düşünmeye başlamış. Sonra cesaretini toplamış ve ertesi gün arkadaşlarının yanına gitmiş. Yavrular yine zıplama yarışı yapıyormuş, ceylan “Bende denemek istiyorum” demiş. Bütün hayvanlar şaşkınlıkla ceylanı izlemiş. Ceylan öyle bir zıplamış ki bütün yavrulardan ileri zıplamış.

Kendine Güvenmeyen Ceylanın Masalı

Bunun üzerine ormanda ki bütün yavrular ılık çalmaya alkışlamaya başlamış. Ceylan kendisi ile gurur duymuş. Zebra “Gördün mü bak denemeden bilemezsin” demiş. Ceylan “Çok teşekkür ederim, senin sayende kendime olan güvenim geri geldi.” demiş. İki arkadaş sarılarak şampiyonluğu kutlamışlar. O günden sonra ceylan kendisine her zaman güvenmiş. İsteyince her şeyi yapabileceğinin farkına varmış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Özgürlüğü Anlayan Balık Masalı