Şakacı Zürafanın Masalı

Şakacı Zürafanın Masalı

Ocak 29, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan, sarı ve pembe renkte bir zürafa varmış. Diğer zürafaların renklerinin aksine bizim zürafa çok renkliymiş. Dış görünüşü gibi içi de kıpır kıpır, neşe doluymuş. Eğlenmeyi, eğlendirmeyi, gülmeyi ve güldürmeyi çok severmiş. En çok da arkadaşlarına şaka yapmayı severmiş.

Gözlerini açar açmaz ilk işi şaka yapmak olurmuş. Şakacı zürafanın metini duyan hayvanlar onu görmek için uzak ormanlardan gelirlermiş. Şakacı zürafa bir sabah kapının çalınmasıyla hızla yataktan kalkmış. Karşısında orman halkını gören zürafa çok şaşırmış. Hepsi bir ağızdan “Şakacı şakacı” diye bağırarak zürafanın yaşa yapmasını istemişler. Bizim zürafa şakalarıyla bütün hayvanları güldürmüş ve evine geri girmiş. Şaka dinlemeyi seven hayvanlar dışında, şaka dinlemeyi sevmeyen hayvanlarda varmış. Onlar gülmekten, eğlenmekten hiç hoşlanmaz, tüm gün asık suratla dolaşırlarmış. Zürafanın o sabah bütün hayvanları güldürdüğün gördüklerinde bu hiç hoşlarına gitmemiş. Herkes evine dönünce maymun, tikli ve leylek zürafanın kapısını çalmış. Zürafa onları karşısında görünce çok şaşırmış “Buyurun, bir şey mi istediniz?” diye sormuş. Maymun “Evet istiyoruz, artık senin şaka yapmanı istemiyoruz. Çünkü bu işi beceremiyorsun” demiş. Zürafa duydukları karşısında çok üzülmüş. Aynı cümleleri tilki ve leylek de söyleyince zürafa kapıyı kapatmış ve uzun süre ağlamış. O günden sonra ne şaka yapmış nede arkadaşlarını eğlendirmiş. Zürafanın ortalıkta görünmemesi diğer arkadaşlarının dikkatini çekmiş ve evine gitmişler. Fakat zürafa kimseye kapıyı açmıyormuş. En yakın arkadaşı fil bir kâğıda düşüncelerini yazmış ve kapının altından içeri atmış. Onu gören aslan, zebra, geyik, leopar da aynı şekilde kapının altından mektup atmışlar.

Şakacı Zürafanın Masalı

Şakacı zürafa arkadaşlarının yazılarını okuyunca çok mutlu olmuş ve kapıyı açmış. O an karşısında maymun, tilki ve leylek dışında bütün orman hayvanlarını görmüş, sevinçten gözleri dolmuş. Fil “Yaptığın şakalar herkesi mutlu edemezsin arkadaşım. Önemli olan mutlu ettiğin kişi sayısı. Yaptıklarımız doğrultusunda memnun olanlarda olur olmayanlarda. Bunlar bizleri etkilememeli” demiş. Zebra hemen lafa gitmiş “Fil çok haklı, senin esprilerin, şakaların, fıkraların bu kadar kişiyi mutlu ediyor. Eğer mutlu olmayan varsa dinlemeyebilir. Sen kendin olmaktan vazgeçme” demiş. Bunun üzerine zürafa sevinçten ağlamış. O da arkadaşlarının haklı olduğunu anlamış. Herkesi aynı anda memnun etmek imkansızmış. O bir daha kendi olmaktan asla vazgeçmeyecekmiş. Hemen aklına gelen ilk şakayı yapmış ve bütün hayvanlar gülmekten yerlere yatmış. Bunu gören zürafada çok mutlu olmuş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Birlik ve Beraberlik Masalı