Kipo’nun Paylaşma Masalı

Kipo’nun Paylaşma Masalı

Nisan 28, 2022 1 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde pireler berber develer tellal iken. Ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken çok güzel bir ormanda güçlü dikenleri olan bir kirpi varmış. Bu kirpinin adı Kipo imiş. Kipo ormanda ki elmaları toplamak için her gün elma bahçelerine gidermiş. Fakat Kipo sadece kendini düşünürmüş ve elmalarını arkadaşları ile hiç paylaşmazmış. Arkadaşları da onun bu huyunu bildikleri için, Kipo’yu hiç zorlamazlarmış. Bunu bildiği içinde kimseye elmalarından vermeyi teklif bile etmezmiş.

Günlerden bir gün Kipo’nun karnı çok acıkmış ve elma bahçesine gitmeye karar vermiş. Bu sefer en iri elmaları toplamak istemiş. Ama gelin görün ki iri olan elmalar ağaçların en yüksek dallarındaymış. Boyu oralara yetişemediği için altlarda ki elmalardan toplamış. Fakat aklı hala yukarıda ki iri elmalardaymış. Kipo pes etmemiş ve iri elmaları toplamak için ertesi gün yine gitmiş ama yine ulaşamamış. Bir kaç gün sonra en sevdiği arkadaşı Ciki, Kipo’nun elma topladığı ağaca gitmiş. Kipo o günde yukarıda ki elmaları toplamaya çalışıyormuş. Ciki arkadaşına çok üzülmüş ve ne yanına gitmiş. “Merhaba Kipo, ne yapıyorsun burada?” diye sormuş. Kipo ilk önce anlatırsa elmaları arkadaşının toplayacağını düşünmüş anlatmamış. Ama daha sonra dayanamamış ve anlatmaya başlamış. “Aşağıda ki elmaları yemekten çok sıkıldım o yüzden yukarıda ki iri olan elmaları almaya çalışıyorum ama bir türlü alamadım” demiş. Ciki “Biz burada ne güne duruyoruz arkadaşım hallederiz” demiş. Kipo ” Uçarak bana yardım edebilir misin ki?” diye sormuş. Ciki “Tabi ki de” demiş. “Yalnız bir şartım var artık elmaları bizimle de paylaşman gerek” diye de eklemiş.

Kipo’nun Paylaşma Masalı

Kipo bu teklifi kabul etmiş. Ve bugüne kadar arkadaşları ile elmaları paylaşmadığı için çok utanmış. Çünkü ağaç öyle büyük ve yüksekmiş ki Kipo zaten yere en yakın olan elmaları yiyormuş. Bugüne kadar aç gözlülük yaptığı için bütün arkadaşlarından özür dilemiş. Bir daha da bencillik yapmamış ve paylaşmanın önemini anlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Elif ve Oyuncak Bebeğinin Hikayesi