Dilek ve Uçurtmasının Masalı

Dilek ve Uçurtmasının Masalı

Nisan 29, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde zamanın birinde yaşayan küçük bir kız varmış. Bu kızın adı Dilek miş. Dilek ve ailesinin evi ormana çok yakınmış. Ailecek yürüyüşe çıktıklarında bazen yılkı atlarını, bazen geyikleri görüyorlarmış.

Günlerden bir gün Dilek bahçeye çıkmış ve oyun oynamaya başlamış. Oyun oynamaktan sıkılınca aklına babasının geçen gün aldığı uçurtma gelmiş. Hemen eve girmiş uçurtmayı almış ve başlamış uçurmaya. Uçurtma havalanmış, havalanmış bir süre sonra ormanın içine düşmüş. Dilek koşarak ormanın içine girmiş ve uçurtmasını aramaya başlamış. Ormanın içinde uçurtmasını ararken biraz da korkmaya başlamış. Çünkü atlar ve geyikler ile karşılaşmanın kokulacak bir şey olduğunu düşünüyormuş. Dilek biraz dolandıktan sonra uçurtmasının ağaçta kaldığını görmüş. Eline bir sopa almış ama yinede uçurtmaya erişememiş. En sonunda ağacın altında oturup ağlamaya başlamış. Ağlama sesini duyan geyiklerden biri sese doğru gitmiş ve küçük kızı ağacın altında ağlarken bulmuş. Cesaretini toplayıp kızın yanına gitmiş. Dilek geyiği görünce çığlık atmış bunun üzerine geyik konuşmaya başlamış “Merhaba küçük kız, lütfen benden korkma, sana asla zarar vermem. Sadece ağlama sesini duydum o yüzden geldim” demiş. Dilek o an geyiğin zararsız olduğunu anlamış ve uçurmasının ağaca takıldığını söylemiş. Geyik “Çok üzüldüm ama sana yardımcı olabilirim, biraz bekle olur mu?” demiş ve Dilek de kafasını sallayarak beklemeye başlamış.

Dilek ve Uçurtmasının Masalı

Geyik çok yüksek bir sesle bağırmış ve bir kaç dakika sonra bir kuş uçarak geyiğin boynuzuna konmuş. Dilek gördükleri karşısında kalmış. Geyik olanları kuşa anlatmış ve kuş hemen ağacın dalına uçmuş uçurmayı dallardan kurtararak Dilek’e getirmiş. Dilek uçurtmasına kavuştuğu için çok mutlu olmuş. Kuşa ve geyiğe çok teşekkür etmiş. Onları tanımayıp ön yargıyla yaklaştığı içinde çok özür dilemiş. Kuş ve geyik kıza sarılarak vedalaşmışlar. O günden sonra Dilek, geyik ve kuş çok yakın arkadaş olmuşlar.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Çiko ve Odasının Masalı