Şahin ve Ağabeylerinin Hikayesi

Şahin ve Ağabeylerinin Hikayesi

Nisan 27, 2022 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir zamanlar Şahin adında bir çocuk yaşarmış. Şahin’in iki tanede abisi varmış. Üç kardeş hiç sorun çıkarmadan, annelerini ve babalarını üzmeden hayatlarına devam ediyorlarmış.

Günlerden bir gün baları hastalanmış ve oğullarını yanına çağırmış. Şahin en küçük çocuk, ortanca Selim en büyük ağabeyin adı da Ali’ymiş. Üç kardeş babalarının onları çağırması üzerine merakla baba evine gitmişler. Gittiklerinde babalar onlarla bir konuşma yapmış “Çocuklar ben artık çok yaşlandım. Sağlığım yerindeyken hepinize düşen mirası paylaşmak istiyorum” demiş. Çocuklar buna gerek olmadığını söylese de babaları ısrar etmiş ve hepsinin mallarda ve paralarda hakkı olduğunu söylemiş. Baba büyük oğluna yani Ali’ye büyük bir ev ve birde arsa vermiş. Ortanca oğlu olan Selim’e küçük bir kulübe ve bahçe vermiş. En küçük oğlu Şahin’e de küçük bir bahçe vermiş. En son elinde kalan paraları da üç kardeş arasında pay ettirmiş. Büyük oğluna 1500, ortanca ya 500 ve küçük olana 300 tl para vermiş. Üç çocuk da babalarına itiraz etmeden verdiklerini kabul etmişler. Babaları ile vedalaşıp hepsi evlerine geri dönmüş. Bir süre sonra Şahin en yakın çiçekçiye gidip bir çok tohum almış ve bahçeye ekmeye başlamış. Ali evine yeni eşyalar almış. Selim de elinde kileri satıp parasıyla tatiller yapmış.

Şahin ve Ağabeylerinin Hikayesi

Mirasın bölünmesinin üzerinden tam bir yıl geçmiş ve üç kardeş yine babalarının evinde bir araya gelmiş. Babaları ellerinde ki paralar ve mallarla ne yaptıklarını sormuş. Ali ve Selim paralarının bittiğini çok zor durumda olduğunu söylemiş. Şahin ise parasının olduğu gibi durduğunu ve üzerine daha çok eklediğini söylemiş. Bunu duyan ağabeyleri çok şaşırmış. Şahin’e bunun nasıl mümkün olduğunu sormuşlar. Şahin de “Ben paramı sizler gibi saçıp savurmadım. O yüzden elimde kinin kıymetini bildim. Şunu da unutmayın ağabeylerim, atalarımız ne demiş “Ne ekersen onu biçersin”. demiş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kamp Yapan Kardeşlerin Hikayesi