Kirpi Lulu’nun Dikenleri  Masalı

Kirpi Lulu’nun Dikenleri Masalı

Kasım 24, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir Hayal Ormanı varmış. Hayal Ormanı bütün hayvanların mutluluk içinde yaşadığı, yazın meyvesi bol olan, kışın ise odunu çok olan bir ormanmış.

Günlerden bir gün bu ormana yeni bir kirpi taşınmış. Bütün orman bu kirpiyi görmeyi dört gözle bekliyormuş çünkü daha öncesinde bu ormana hiç kirpi gelmemiş. Orman halkı kendi aralarında karar verip bu kirpinin gelişini kutlamak için bir akşam yemeği düzenlemişler. Zaman gelmiş ve yemek başlamış, herkes sabırsızlıkla kirpiyi görmeyi bekliyormuş. Derken Kirpi Lulu heyecan içinde akşam yemeğine katılmış. “Merhaba, ben Lulu. Benim için bu yemeği düzenlediğiniz için teşekkür ederim. Umarım hepinizle güzel anlaşabiliriz!” diyerek kendini tanıtmış ve orman halkına teşekkür etmiş. Ancak hayvanlardan çıt çıkmamış. Daha öncesinde hiç kirpi görmemiş olan halk kirpinin dikenlerinden çok korkmuşlar ve kirpiden uzaklaşmaya başlamışlar. Zürafa “Senin dikenlerin var, sen nasıl bir hayvansın böyle?” Ceylan ise “Senden çok korkuyorum, dikenlerinle bizlere zarar vereceksin!” demiş ve bütün hayvanlardan buna benzer cümleler duyulmuş. Bunları duyan Lulu ağlayarak yemeği terk etmiş. Yemeye Lulu olmadan devam eden halk o sırada Afacan Tavşan Mimi’nin zıplaya hoplaya orada gezindiğini görmüşler. Fil “Mimi, yeni komşumuz Lulu’yu gördün mü? Ondan uzak dur o çok tehlikeli!” demiş. Bunu duyan Mimi duyduklarına bir anlam verememiş ve merakla sormuş “Ondan neden uzak durmalıyım? O neden tehlikeli?” bunları duyan halk gördüklerini tek tek anlatmış. Bunları çok saçma bulan ve Lulu’ya üzülen Mimi diğer hayvanlara şöyle demiş “Hangimiz bir diğerimize benziyoruz ki? Filin heybetli ve iri cüssesi, zürafanın uzun boyu, ceylanın benekleri benim ise zıp zıp bacaklarım birbirine benziyor mu? Hepimiz birbirimizden çok farklıyız ve farklılıklarımızla çok özel ve güzeliz. Lulu’nun kalbini çok kırmışsınız, bir an önce gidin ve ondan özür dileyin. Bizi biz yapan farklılıklarımız.”

Kirpi Lulu’nun Dikenleri  Masalı

Hatalarını anlayan orman halkı çok utanmışlar ve kendilerini affettirmek için Lulu’ya çiçekler toplayıp, pastalar, kurabiyeler yapıp onun evine gitmişler. Kapıyı tıklatmışlar, şaşkın ve bir o kadar da kırgın gözlerle kendilerine bakan Lulu’yu gördükleri zaman daha çok utanmışlar. Hep bir ağızdan özür dilemişler ve hatalarını anladıklarını, Mimi’nin onlara bunu anlattığını söylemişler. Bunları duyan Lulu çok sevinmiş, orman halkını affetmiş ve Mimi’ye de teşekkür etmiş. Bundan sonra Hayal Ormanın da eskisinden çok daha fazla hoşgörü ve sevgi birikmiş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Mektubu Kaybeden Köpek