Marulcuk Masalı

Marulcuk Masalı

Kasım 23, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar


Bir varmış bir yokmuş. Bir zamanlar bir orman varmış. Bu orman pek çok hayvanın yaşadığı bir ormanmış. Ağaçlarda sincaplar, karıncalar, çukurlarda köstebekler, tavşanlar, nehirlerde de balıklar yaşarmış.

Bir gün bu ormana bir rakun gelmiş. Kaşif olduğu her halinden belliymiş. Sırtında çantası, elinde dürbünüyle çok sevimli gözüküyormuş. Bu rakunun adı Riko’ymuş. Orman halkı, bu rakun için kalacak bir yer ayarlamışlar. Burası, yer altında ama çok konforlu bir misafir odasıymış. Gelelim Riko’nun amacına. Riko çok nadir ama çok faydalı bir bitkiyi arıyormuş. Bu bitkinin suyunu içen, tüm dertlerinden kurtulurmuş. Bu bitkiyi istiyormuş çünkü annesi hastaymış. Bu bitki muhteşem bir bitki olan Marulcukmuş. Marulcuk, mor ve yeşil renkli bir bitkiymiş. Yaprakları kristale benzermiş. Riko Rakun Diyarı’ndaki arkadaşlarından bu bitkinin burada olduğunu duymuş. Neyse, Riko ormandaki bütün bilgelere danışmış. Hepsi de Marulcuğun yerini bilmediklerini söylemişler. Ama aslında bir bilge daha varmış. Bu bilge bir kanarya olan Karya’ymış. Hayvanlar son olarak Karya’yı söylemişler. Karya’ya da danışmış. Karya demiş ki, “Bu ormanın kuzeyinde bir mağara var. Onun içinde mutlaka olur” demiş. Riko Karya’ya teşekkür etmiş ve hemen kuzeye doğru yola çıkmış. Az gitmiş, uz gitmiş. Dere tepe düz gitmiş ve sonunda mağaraya varmış. Kocaman bir mağaraymış. Mağaranın içine sessizce adım atmış. “Kimse yok mu?” Cevap gelmemiş. Yavaşça yürümeye devam etmiş. Mağaranın içinden çok yüksek bir horultu gelmiş. Riko irkilmiş. Ama içinden, “Marulcuk bundan daha önemli.” demiş ve ilerlemeye devam etmiş. Sonunda kocaman bir kaya görmüş ve tam önünde de Marulcuk duruyormuş. Riko bağırmamak için kendini zor tutmuş. Marulcuğu almak için uzanmış ve… “HMPHH!” Ayı homurdanmış. Tabi çok yüksek bir homurdanmaymış. Ayı yerinden kalkmış, Riko bir kaya nasıl hareket edebilir diye düşünmüş ve ayı, “Benim mağarama girmeye nasıl cüret edersin,” demiş. Riko kekeleyerek, “Ş-şey, ben M-Marulcuk için buradayım…” “-Peki bunu niye istiyorsun? “Annem hasta. Her derde deva olduğunu duydum.” demiş Riko. Ayı “O zaman sana bir bilmecem var. Bilirsen Marulcuk senindir.” Riko “O zaman hadi sor!” demiş. Ayı “Kuyruğu var at değil, kanadı var kuş değil, nedir bu?” Riko biraz düşünmüş ve sonunda, “Balık” diye haykırmış. Ayı, “Evet, doğru bildin! Marulcuk senindir” demiş.

Marulcuk Masalı

Riko Marulcuğu almış ve ayıya teşekkür ederek evine dönmüş. Marulcuğu kaynatmış, annesine suyunu içirmiş ve annesi bir gece içinde iyileşmiş. Mutlu mesut yaşamışlar…

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  At ve Sincap Masalı