Üç Balonun Masalı

Üç Balonun Masalı

Kasım 25, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur zaman içinde üç balon kardeş yaşarmış. Bir gün yine üç balon kardeş dışarı çıkıp anneleri ile gezi yapmaya karar vermişler. Ama annelerinin bir şartı varmış. Onu üzmeyeceklerini ve markete gitmeyeceklerine söz vermeleri gerektiğini söylemiş. Üç balon kardeş de annelerine söz verip geziye gitmişler.

Gezide çok değişik şeyler görmüşler annelerine sormuşlar “Anne burada yerdeki yuvarlak şey ne?” Anneleri demiş ki “Oğlum o pil, insanlar doğayı korumadıkları için o pilleri çöp yerini doğaya atıyorlar, bu yüzden çimenler kararıyor, ağaçlar zehirleniyor” demiş anneleri. Annelerinin yanında biraz peçete varmış o pili almışlar ve çöpe atmışlar. Anneleri ile biraz daha ilerlemişler ve bu sefer de yerde bir sürü birikmiş çöp görmüşler, biraz ıslak mendil biraz peçete, birazda pil varmış. Annelerine “Anne en iyisi biz buradaki çöpleri elimize birer eldiven ve maske takıp bu çöpleri çöp kutusuna atalım.” Demişler. Anne balon “Çocuklar çok iyi bir fikir bence de öyle yapalım” demiş ve anneleri hemen çocukların ellerine birer eldiven verip maske takmış. Çantasından poşet çıkarmış, eldivenlerle çöpleri alıp poşete atmışlar. Çöpleri attıktan sonra anneleri “Hadi gelin çocuklar, marketten su alalım da ağaçları sulayalım” demiş. Üç balon kardeş hemen markete doğru koşmuşlar. Küçük şişede 10 tane su almışlar ve oradaki ağaçlara, çiçeklere su vermişler.

Üç Balonun Masalı

Ertesi gün geldiklerinde ağaçların yaprakları ve çiçekleri açmış görmüşler. Çiçekler her yere kokularını saçıyor, ağaçlar çok güzel gözüküyormuş. Akıllarına bir fikir gelmiş. Hemen büyük bir karton alıp üstüne “Sizler de ağacı, doğayı koruyun, çiçekleri sulayın ve yerlere çöp atmayın” yazıp, asmışlar. Bu yazıyı görenler o günden sonra doğaya saygı duymuşlar ve yerlere çöp atmamışlar. Bu masalda burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İnsanlar ve Hayvanlar Masalı