Merve ve Sevimli Kuşun Masalı

Merve ve Sevimli Kuşun Masalı

Haziran 11, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, uzak diyarlarda bir köyde küçük bir kız yaşarmış. Bu kızın adı Merve imiş. Merve, çok meraklı ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven bir çocukmuş. Her şeyi inceler, araştırır ve yeni bilgiler öğrenirmiş.

Günlerden bir gün babası ona evlerinin yanında ki ormanda oynamasını söylemiş. Merve de babasının dediğini yapmış ve arkadaşlarıyla ormanda oynamaya gitmiş. Ormanda gezinirken, küçük bir kuş görmüş. Kuş’un rengarenk tüyleri varmış. Merve kuşun peşinde koşup durmuş. Sevimli kuşta Merve’nin omzuna konmuş ve yanından hiç ayrılmamış. Merve, kuşu alıp eve götürmek istemiş. Babası ona kuşu eve alamayacağını söylemiş ve eve girmesini istemiş. Merve çok üzülmüş “Keşke seni eve alabilseydim” demiş. Bir anda küçük kuş konuşmaya başlamış “Ben ev kuşu değilim ki, evde nasıl yaşarım?” diye sormuş. Merve çok şaşırmış “Sen nasıl konuşabiliyorsun?” demiş. Kuş “Bu aramızda kalsın, istediğimiz bir insanla konuşma hakkımız var. Sen şimdi söyle bana neden beni doğal ortamımdan ayırıp eve almak istiyorsun?” diye sormuş. Merve “Seninle hep evde vakit geçirmek istiyorum, benim kuşum ol istiyorum” demiş. Kuş “Benimle vakit geçirmen için beni eve almana gerek yok ki ben zaten senin ormanında yaşıyorum. Ne zaman istersen benimle oynamaya gelebilirsin. Ama ben evin içine gelirsem orada çok mutsuz olurum. Çünkü evde ağaçlar, yapraklar, böcekler yok. Ben onlar olmadan yaşayamam” demiş. Merve buna çok üzülmüş, onun uzun süre yaşamasını istiyormuş. Merve “Çok haklısın, seni eve almam senin için haksızlık olur. Çünkü ben de eve girmeden hep ormanda yaşayamam. Bencilce düşündüğüm için özür dilerim” demiş.

Merve ve Sevimli Kuşun Masalı

Kuş, Merve’yi affetmiş. İkili yakın arkadaş olmuşlar ve havalar güzelken ormanda oyunlar oynamışlar. Merve, bir kuş ile arkadaş olduğu için çok mutluymuş. O günden sonra kimseye bencillik yapmamış ve karşısındakinin ne hissedeceğini düşünerek adımlar atmış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Bir Horozum Olsa Hikayesi