Kitap Okumayı Seven Kuzunun Masalı

Kitap Okumayı Seven Kuzunun Masalı

Nisan 3, 2023 5 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak diyarlarda, daha önce hiçbir insanın gitmediği, bütün hayvanların neşe içinde yaşadığı bir hayvan köyü varmış. Bu köy kocaman bir ormanın içinde, upuzun ağaçların altında, akan nehrin yanındaymış. Her evde bir yavru hayvan varmış ve bütün yavrular oyun oynamayı çok severlermiş. Sadece içlerin biri oyun oynamak yerine kitap okumayı tercih edermiş.

Günlerden bir gün bütün yavrular oyun oynamaya çıkmış ve kitap okumayı seven kuzucuğu da oyunlarına çağırmışlar ama kuzucuk “Daha sonra gelirim” deyip arkadaşlarının teklifini geri çevirmiş. Bütün yavrular oyun oynarken mutluyken, kuzucuk kitap okurken mutluymuş. Yeni bir şeyler öğrenmek, tarihi bilmek, sahip olduğu hakları okumak ve yeni dünyaları keşfetmek kuzucuğu en çok mutlu eden şeymiş. O da arkadaşlarının kitap okumasını istiyormuş ama arkadaşları ona uyup hiç kitap okumuyormuş. Kuzucuk o günde arkadaşlarının yanına çıkmamış ve evinde kitabını okumuş. Bir kaç gün sonra yavru hayvanlar nehrin yanına oyun oynamaya gitmeye karar vermişler ve kuzucuğu da çağırmışlar. Kuzucuk, kitap okuması gerektiğini söyleyince yavrular onunla dalga geçmiş ve bir daha oyunlarına çağırmayacaklarını söylemişler. Kuzucuk arkadaşlarının bu tavrına üzülse de kimseye belli etmemiş. İçten içe “Acaba yaptığım yanlış mı?” diye düşünmeye başlamış. Kuzucuk bunları düşünse de kitap okumaktan hiç vazgeçmemiş çünkü o oyun oynamaktan değil kitap okumaktan zevk alıyormuş. Bir sabah orman köyüne başka köylerden hayvanlar gelmiş ve bir bilgi yarışması düzenleneceğini söylemişler. Bu yarışmaya kazanana da büyük ödül var demişler. Bütün köy halkı çok sevinmiş. Sevinmiş sevinmesine ama aralarında bilgiye dair bir şey bilen yokmuş ki. Bu konu kulaktan kulağa dolanmış ve sonunda kuzucuğun kulağına gelmiş ama kuzucuk hiç sesini çıkarmamış. Yavru hayvanlar yarışmayı duyunca, büyüklerine kuzucuktan bahsetmişler ve onun yarışmada kesin kazanacağını söylemişler. Büyük hayvanlar bu duruma çok sevinmiş ve hemen kuzucuğun evine gitmişler. Kuzucuk istemeden de olsa, sırf köyünü temsil etmek için teklifi kabul etmiş ve yarılmaya katılmış.

Kitap Okumayı Seven Kuzunun Masalı

Yarışma günü gelip çattığında, kuzucuk bütün soruları bilmiş ve orman köyü büyük ödülü kazanmış. Ödül de de tüm hayvanlara bir yıl yetecek kadar yemek varmış. Herkes kuzucuğa çok teşekkür etmiş ve onun bu kadar bilgili olmasını takdir etmişler. Kuzucuğu üzen yavru hayvanlar ise ondan özür dilemişler. Kitap okumanın nasıl yararlı bir aktivite olduğunu anlamışlar ve onlarda kuzucukla kitap okumaya başlamışlar. Kuzucuk da tüm ormana kitap okumayı sevdirdiği için çok mutlu olmuş ve orman köyü en bilgili köy haline gelmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Koşmayı Seven Kokarcanın Masalı