Küçük Deniz Kızı Masalı

Küçük Deniz Kızı Masalı

Temmuz 26, 2022 4 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde denizlerin hiç bilinmeyen yerlerinde deniz canlıların ve küçük deniz kızının yaşadığı bir dünya varmış. Küçük deniz kızının adı Selen miş. Selen sular dünyasında annesi ve babası ile birlikte yaşarmış ve suyun yüzeyine çıkması yasakmış. Çünkü insanların deniz kızlarına zarar verebileceğini düşünüyorlarmış. Selen ise bunun doğru olmadığını, insanların ona asla zarar vermeyeceğini söylese de ailesi bu kuralı değiştirmiyormuş.

Günlerden bir gün Selen arkadaşları ile sohbet ederken konu insanlara gelmiş. Bir çok deniz kızı insanları görmüş. Aralarında bir tek selen görmemiş. Arkadaşlarının anlatmalarıyla insanları daha çok merak eden Selen suyun yüzeyine çıkmayı kafasına koymuş ve bir plan yapmaya başlamış. En yakın arkadaşı olan yunus balığının da yardımıyla Selen sonunda denizin yüzeyine çıkmış. Dışarıda gördükleri karşısında adeta büyülenmiş. O an uzaklardan insan sesleri duymaya başlamış. Yaklaştıkça kendisi gibi genç olan bir kaç kızın eğlendiğini, gülüştüğünü görmüş. “Keşke bende onlarla eğlene bilseydim” diye içinden geçirmiş. Üzgün üzgün yüzerken kendisini bir an kıyıda bulmuş. Kıyıda sessizce otururken hava kapanmış, deniz çekilmiş ve yağmur yağmaya başlamış. Deniz çekildiği için deniz kızı bir türlü suya yüzememiş. Biraz daha sudan uzak kalırsa kuyruğu kurumaya ve kopmaya başlayacakmış. Bunu hatırlayan deniz kızı bağırmaya etraftan yardım istemeye başlamış. Kıyıda duran genç kızlar sesin geldiği tarafa gidince bir deniz kızının kıvrandığını görmüşler. Hemen yanına gitmişler ve “Neden ağlıyorsun?” diye sormuş. Deniz kızı Selen “Bir an önce denize ulaşmam lazım yoksa bir daha yüzemeyeceğim, kuyruğum kuruyor ve kopmasına çok az kaldı” demiş. Bunun üzerine genç kızlar Selen’i kucaklamış ve denize doğru götürmüşler. Hemen Selen’i bırakmışlar ve Senin bütün acısı geçmiş. “Size nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum. Bu yaptığınız iyiliği hiç bir zaman unutmayacağım” demiş. Genç kızlar da “Önemli değil, yardıma ihtiyacı olan birine herkes yardım eder” demiş.

Küçük Deniz Kızı Masalı

Selen kızlarla vedalaşıp su dünyasına geri dönmüş. Olan biteni izleyen babası kızının kurtulduğunu ve insanların kötü olmadığını görmüş. O günden sonra Selen istediği zaman suyun yüzeyine çıkmaya başlamış. Babası da kimseyi tanımadan yargılamamak gerektiğini anlamış ve oda suyun yüzeyine çıkıp insanlarla tanışmaya sohbet etmeye başlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tembel Balığın Masalı