Küçük Farenin Masalı

Küçük Farenin Masalı

Ocak 25, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ülkenin birinde güneşin parıldadığı, kuşların cıvıldadığı, çiçeklerin açtığı bir orman varmış. Bu ormanda bir çok hayvan yaşarmış. Hayvanlar genellikle iyi geçinirlermiş. Kimse kimse ile küsmez. Herkes birbirine yardımcı olurmuş. Tabi her iyiliğin içinde bir kötülük olduğu gibi bu ormanda da kimse ile geçinemeyen bir fare varmış. Bu farenin adı Bıdık mış.

Bıdık, ormanda ki hayvanlarla pek fazla anlaşamazmış. Kimse ile konuşmaz, selamlaşmazmış. Bu durum ormanda ki hayvanları huzursuz ediyormuş. Çünkü ormanın kuralı “İyi Geçinmek”miş. Fakat Bıdık, bırakın iyi geçinmeyi, biri il karşılaştığında “günaydın” yada “iyi geceler” bile demiyormuş. Günler bu şekilde devam ediyormuş. Bıdık yaptığı hatanın farkında değilmiş. Ama orman halkı bu durumdan çok şikayetçiymiş ve ormanın kralı olan aslana bu durumdan bahsetmeye karar vermişler. Fili bu durumu aslana iletmesi için, elçi olarak seçmişler. Fil ormanın en yaşlılarındanmış. Fareyi, aslana şikayet etmeden önce onunla konuşmak istemiş ve farenin evine gitmiş. Kapıyı çalmış. Fare kapıyı açınca karşısında fili görmüş ve çouk şaşırmış. Bıdık “Hayırdır, ne için gelmiştiniz?” diye sormuş. Fil “Seninle konuşmam gerek durum çok acil” demiş. Bıdık “Buyurun, dinliyorum” demiş. Fil “Bu ormanda ki en büyük kuralı uygulamadığın için bütün hayvanlar seni aslana şikayet etme kararı aldı. Biliyorsun ki aslanın kararıyla seni bu ormandan uzaklaştırabilirler.” demiş. Bıdık “Evet, peki ne yapmam lazım?” demiş. Fil “Bak çocuk, yaşın daha çok küçük. İyi bir hayvan olmak için öncelikle karşındakileri sevmeli ve iyi geçinmelisin, yoksa hep yalnız kalırsın. Ve yalnızlık çok zordur, herkes sana yüz çevirir, kimse seninle oynamaz sana yemeklerinden ikram etmez. Ama güler yüz gösterdiğinde durum değişir. Düşün ve kararını ver. Yarın bana kararını bildir” demiş. Fil gittikten sonra Bıdık oturup düşünmeye başlamış. Aslında kimseyi sevmediği için değil, kimsenin onu sevmeyeceğini düşündüğü için diğer hayvanlara yaklaşamıyormuş.

Küçük Farenin Masalı

Ertesi gün Bıdık uyanmış ve dışarı çıkmış. Yolda karşısına ilk çıkan tavşana “günaydın” demiş. Tavşan çok şaşırmış ve “günaydın” diye karşılık vermiş. Bıdık yoluna devam etmiş, bu sefer karşısına ayı çıkmış ve ayıya da günaydın demiş. Ayıda Bıdık’a günaydın deyip bir kutu bal vermiş. Bıdık çok mutluymuş, karşısına çıkan herkese selam veriyormuş. Bıdık’ın bu hali ormanda hayvanlar arasında yayılmış bu duruma en çok yaşlı fil sevinmiş. Çünkü kimseyi kimseye şikayet etmek istemiyormuş. O günden sonra Bıdık da diğer hayvanlar gibi çok sevilmeye başlanmış. Bir çok arkadaşı olmuş ve artık çok mutluymuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Çizgili VızVız'ın Masalı