İyilik Şemsiyesi Masalı

İyilik Şemsiyesi Masalı

Ocak 24, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde bir karınca varmış. Karınca evinden çıkmış, bir kaç adım atmış ve yağmur yağmaya başlamış. Yağmurda çok fazla ıslanacağını düşünmüş, hemen eve gidip şemsiyesini almış ve yürüyüşüne devam etmiş.

Yürümüş, yürümüş, yürümüş ve karşısına yağmurdan sırılsıklam olan bir ağustos böceği çıkmış. Ağustos böceği karıncayı görünce çok sevinmiş çünkü şemsiyenin altına girip yağmurdan korunmak istemiş. Karınca, ağustos böceğinin teklifini kabul etmiş ve hemen onu şemsiyesinin altına almış. İki arkadaş yağmurun bitmesini beklemeye karar vermiş. O sırada yağmurdan sırılsıklam olan bir sincap geçiyormuş. O kadar ıslanmış ki tüylerinden su damlaları akıyormuş. Şemsiyenin altında duran karınca ve ağustos böceğini görmüş hemen onların yanına gitmiş. “Merhaba arkadaşlar, beni de şemsiyenin altına alır mısınız?” diye sormuş. Karınca tabi demiş ve sincap şemsiyenin altına girmiş. Bu sefer üç hayvan yağmurun dinmesini beklemeye başlamış. Yağmur şiddetini daha da arttırmış bu sırada tavşan sırılsıklam olmuş bir şekilde şemsiyenin altında ki hayvanların yanına gelmiş ve şemsiyenin altına girmek istemiş. Hayvanlarda sıkışarak tavşanı da yağmurdan kurtarmışlar. Karınca olanlara şaşkınmış çünkü küçücük şemsiyenin altına bu kadar hayvanın nasıl sığdığını bir türlü anlamıyormuş. Yağmur yavaş yavaş dinmeye başlamış. Hayvanlar bir bir şemsiyenin altından çıkmışlar. Karınca ise küçücük şemsiyesinin kocaman olduğunu görünce şaşkınlığını gizleyememiş. “Ama, bu nasıl olur? Benim şemsiyem küçüktü şimdi ise çok büyük” demiş. Diğer hayvanlarda karıncaya hak vermişler. Hepsi bir anda şemsiyenin nasıl büyüdüğünü düşünmeye başlamış.

İyilik Şemsiyesi Masalı

Karınca arkadaşları ile vedalaşıp evine gitmek için yola çıkmış. O sırada şemsiye birden küçülmeye başlamış. Karınca iyice şaşırmış “Bu nasıl olur?” diye bağırmış. Şemsiye birden konuşmaya başlamış. “Merhaba, ben senin iyilik şemsiyenim. Beni dikenler bana bir özellik verdiler. Sahibim ihtiyacı olanları şemsiyesinin altına alırsa büyümeye başlıyorum. Almazsa deliklerim oluşuyor. Eğer sahibim iyi biriyse bende büyüyüp iyilik saçıyorum. Ve sende iyi bir karıncasın. Yardıma ihtiyacı olan herkesi şemsiyenin altına aldın” demiş. Karınca çok şaşırmış bir yandan da çok sevinmiş. Şemsiyesinin sihirli olmasına da bir o kadar şaşırmış. İyiliğin her zaman sihirli bir davranış olduğunu biliyormuş ve iyilik yapmaktan hiç bir zaman var geçmemiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Melek ve Çiçek'in Kaybolma Masalı