Söz Dinleyen Tontiş’in Masalı

Söz Dinleyen Tontiş’in Masalı

Temmuz 9, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde çiftliğin birinde yaşayan bir buzağı varmış. Bu buzağının adı Tontiş miş. Tontiş daha çok küçük bir yavruymuş ama yaşadığı çiftlikte bir çok yavru hayvanla arkadaş olmuş. Arkadaşları arasında en küçük olan Tontiş onlar ne yaparsa aynısı yapıyormuş. Koşarlarsa koşuyor, zıplarlarsa zıplıyormuş.

Günlerden bir gün Tontiş arkadaşlarını dışarıda oynarken görmüş. Hemen annesinden izin almış ve o da yanlarına gitmiş. Arkadaşları bu sefer nehirde yüzmek istediklerini söylemiş. Bizim Tontiş onlardan geri kalır mı? Hemen o da arkadaşlarının peşine takılmış ve yüzmeye gitmiş. Büyün yavrular tek tek suya atlamış. Tontiş biraz korksa da cesaretini toplayıp suya atlamış ve yüzmeye başlamış. Hepsi soğuk su da çok eğleniyormuş. Zamanın bile nasıl geçtiğini anlamamışlar. Saat geçtikçe su daha da soğumaya başlamış. Tontiş çok üşümüş ama yine de sudan çıkmamış. Hava kararmaya başladığında eve gitmiş. Annesi onun üşüdüğünü görünce hemen ılık bir suyla yıkamış ve yavrusunu sarıp sarmalamış. Ama Tontiş’in üşümesi bir türlü geçmemiş. Gece de titremeye başlayınca annesi ateşini ölçmüş ve ateşinin çok yükseldiğini söylemiş. Tontiş hem yüksek ateşin etkisinde hemde hastalığın etkisinde ağlamaya başlamış. “Keşke o suya girmeseydim, üşüdüğümde çıksaydım” Annesi Tontiş’in hatasını anladığı için ona kızmamış, yavrusunun bu hatayı tekrar yapmayacağından eminmiş.

Söz Dinleyen Tontiş’in Masalı

Ertesi gün annesi Tontiş’i doktora götürmüş ve bir sürü ilaç ile eve dönmüşler. Tontiş annesini hiç üzmeyerek ilaçlarının hepsini içmiş. Bir kaç gün sonra eski sağlığına kavuşmuş. O günden sonra da bir daha asla kendisini zorlayan işlere kalkışmamış. Üşüdüyse sudan çıkmış, terlediyse eve gitmiş. Bu sayede çok fazla hastalanmadan büyümeyi başarmış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Özgür Kuşun Masalı