Küçük Yıldızın Masalı

Küçük Yıldızın Masalı

Mayıs 31, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde gökyüzünde yaşayan küçük bir yıldız yaşarmış. Bu yıldız diğer yıldızlara göre biraz mızmızmış. Çünkü güneş doğduğunda onun görevi biter oda hemen evine gidermiş. Ama bir gün güneş battığında tekrardan yerine gelmeyeceğini o parlaklığını kaybedeceğini düşünmüş. Anne ve baba yıldız çocuklarına böyle bir şey olmayacağını, her gece gökyüzünden parlaya bileceğini söylese de küçük yıldız onları pek dinlemezmiş.

Günlerden bir gün küçük yıldız, güneş daha batmadan yerini almış. Yıldızın bu heyecanı ve korkusu Güneşin dikkatini çekmiş. Güneş “Çok erkencisin küçük yıldız” demiş. Yıldız da “Evet, çünkü bir gün sen battığında ben gökyüzünde yerimi alamayacağımı düşünüyorum. O yüzden artık gündüzleri de burada durmaya karar verdim.” demiş.  Güneş küçük Yıldızın anlattıklarını dinleyince “Bak küçük arkadaşım. Bu evrende herkesin bir görevi var. Ağaçlar Dünyaya oksijen sağlıyor, sular herkesin su ihtiyacını karşılıyor, bulutlar yağmur yağması için çalışıyor, ben Dünyayı ısıtıyorum ve sende gecenin karanlığında canlılara ışık oluyorsun. Ben nasıl ki her gün doğup her gün batıyorsam ve bundan hiç korkmuyorsam sende görevini zamanında yapıp hiçbir şeyden korkmayacaksın.” demiş. “Peki ya sen hiç korkmuyor musun bir gün hiç doğamamaktan yada batamamaktan?” diye sormuş küçük yıldız. Güneş de, korkmadığını, doğmak ve batmak için her gün çabaladığını anlatmış.

Küçük Yıldızın Masalı

Küçük yıldız, güneşin anlattıklarından çok etkilenmiş. Hemen eve gitmiş gece olunca görevinin başına geleceğini söylemiş. Anne ve baba yıldız küçük Yıldızı mutlu görünce şaşırmışlar. Küçük Yıldız “Hiç şaşırmayın artık korkmuyorum. Kendime Güneşi örnek aldım. Artık korkmuyorum batmaktan, yılmıyorum doğmaktan ” demiş. Küçük Yıldızın bu hali ailesini çok sevindirmiş. O günden sonra küçük yıldız her gün doğru saatte gökyüzünde yerini almış ve görevi bitince evine geri dönmüş. Masalsa burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sihirli Tarak Masalı