Kurbağa Yeşil’in Masalı

Kurbağa Yeşil’in Masalı

Nisan 28, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, yemyeşil bir ormanda, şırıl şırıl akan bir nehrin kenarında yaşayan kurbağa ailesi varmış. Bu kurbağa ailesinin Yeşil adında sevimli bir yavrusu varmış. Yeşil çok meraklı bir kurbağaymış. Doğada ki her şeyi araştırmayı sever, diğer hayvanların yaşamını inceler, kendisine sürekli bilgi katarmış.

Günlerden bir gün Yeşil, annesinin yanına gitmiş. Anne kurbağa elinde bir bitkiyle bahçeye çıkmış. Yeşil annesini dikkatlice izlemiş. Anne kurbağa önce toprağı eşelemiş, dağa sonra bitkisini ekmiş ve son olarak can suyunu vermiş. Yeşil “Anneciğim, ne yapıyorsun?” diye sormuş. Anne kurbağa “Biber fidesi ekiyorum Yeşilciğim” demiş. Yeşil “Bende yapabilir miyim anne? Bana da fide ekmeyi öğretir misin?” diye sormuş. Anne kurbağa “Tabi ki de, hemen sana yeni bir fide getireceğim” demiş ve fideyi alıp gelmiş. Yeşil, annesinin gösterdiği gibi fidesini ekmiş ve ona suyunu vermiş. Annesi her gün fidesini sulaması gerektiğini, onunla konuşmasının da önemli olduğunu anlatmış. Yeşil annesini dinlemiş ve her gün gidip biber fidesini sulamış. Fide her gün yavaş yavaş büyümüş, yeşillenmiş ve bir süre sonra minik biberler ortaya çıkmış. Yeşil, her yeni günde doğanın mucizesine tanık olmuş. Küçücük bir yapraktan zamanla büyüyen biberleri görmüş. Annesi de ona her gün yeni bilgiler vermiş. Fotosentezden toprak erozyonuna, su döngüsünden meyve ve sebze verme sürecine kadar her şeyi öğretmiş. Fideler sayesinde de doğanın ne kadar hassas ve kusursuz bir döngü içinde olduğunu anlamış.

Kurbağa Yeşil’in Masalı

Yeşil, artık ormanın küçük koruyucusu olmuş. Bütün bitkileri, canlıları koruyup onlara saygı göstermeye başlamış. Yeşil’in bu davranışı ormanda yaşayan bütün hayvanlara örnek olmuş ve hepsi huzur içinde yaşamaya devam etmişler. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Deniz Kızı Melisa'nın Masalı