Kum Tilkisinin Hazine Masalı

Kum Tilkisinin Hazine Masalı

Nisan 27, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde deniz kenarında yaşayan kum tilkisi varmış. Bu tilkinin adı Tüylü imiş. Tüylü, doğduğundan beri kumsalda yaşıyormuş. Her gün sahilde dolaşır, denizin maviliğine hayran hayran bakar ve derinlerinde neler olduğunu hep merak edermiş.

Günlerden bir gün Tüylü, denizin kenarında dolaşmaya çıkmış. Ayaklarına dalgalar çarpıp geri gidiyormuş, en sevdiği şey de midye toplamakmış. Tüylü yavaş yavaş ilerlerken gözüne parlak bir cismin yansıması gelmiş. Dikkatlice bakmış ve bu parlak cismin bir şişe olduğunu anlamış. Hemen gidip şişeyi kumların arasından almış ve üzerinde ki kulları temizlemiş. O an içinde bir kağıt parçası olduğunu görmüş ve hemen haritayı çıkarıp, incelemiş. Haritanın sonunda kocaman harflerle “hazine” yazıyormuş. Tüylü çok heyecanlanmış, küçük teknesini alıp yola çıkmaya karar vermiş. Çantasını hazırlayan Tüylü, yola koyulmuş. Yolda, dalgalarla dans eden yunus balıkları, şarkı söyleyen balinaları ve bir çok deniz canlısını görüp, hepsiyle selamlaşmış. Onlarda Tüylü’yü tebrik etmişler ve denizin sırlarını kulağına fısıldamışlar. Tüylü arkadaşlarından aldığı bilgilerle daha güçlü bir şekilde ilerlemiş. Dalgalarla savaşmış, rüzgarla boğuşmuş, sonunda haritanın gösterdiği adaya ulaşmış. Ada çok güzelmiş, her yeri yemyeşil ağaçlarla kaplı, şırıl şırıl akan bir nehri, ağaçlarla çeşit çeşit meyveler varmış. Tüylü şaşkınlıkla, haritanın gösterdiği yere doğru yürümüş ve karşısında kocaman bir sandık görmüş. Hazinenin ne demek olduğunu bilmeyen tüylü merakla sandığı açmış. Sandığın bir tarafı kitaplarla dolu, diğer tarafı ise altınlarla doluymuş. İkisinin ortasında da bir kağıt duruyormuş. Kağıdı eline alınan Tüylü okumaya başlamış “Kitaplar, altından daha değerli hazinelerdir; çünkü onların içinde sonsuz zenginlikler yatar. Altın ve mücevherler yalnızca dünyevi zenginlik ve geçici hevesler sunarken, kitaplar bilgi, ilham ve hayal gücünün kapılarını aralar. Şimdi tarafını seç” yazıyormuş. Tüylü, yazılanlardan çok etkilenmiş ve kitapları alıp teknesine geri dönmüş.

Kum Tilkisinin Hazine Masalı

Tüylü, aldığı kitapları tek tek incelemiş ve her birinin farklı bilgiler verdiğini, denizlerin korunması gerektiğini, doğanın, insanların birbirleriyle ve çevreleriyle uyum içinde yaşamanın inceliklerini anlattığını görmüş. Kum tilkisi Tüylü, kitaplarını diğer arkadaşlarıyla da paylaşmaya karar vermiş ve herkese okuması için vermiş. Diğer hayvanlar da Tüylü sayesinde bir çok yeni bilgi öğrenmişle ve Tüylü’nün hazinesi paylaştıkça çoğalmış. Ve böylece, Tüylü’nün macerası, sadece kendisi için değil, tüm arkadaşları için de bir hazine olmuş. Tüylü, gerçek hazinenin altın ve mücevherler değil, bilgi ve hikmet olduğunu anlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Dağınık Alfa'nın Masalı