Kuş ve Sincabın Keşfetme Masalı

Kuş ve Sincabın Keşfetme Masalı

Ocak 11, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde sımsıcak yaz mevsiminde güzel sesiyle öten bir kuş varmış. Her gün şarkılar söylüyor sadece iki ağaç arasında uçup duruyormuş. Kuşun sadece iki ağaç arasında uçabilmesi o ağaçta yaşayan sincabın dikkatini çekmiş.

Günlerden bir gün bizim kuş güzel sesiyle şarkılar söylerken, sincap kavuğundan çıkmış “Merhaba kuş arkadaş” demiş. Kuş da çekine çekine “Merhaba sincap kardeş” demiş. Sincap “Birkaç zamandır seni takip ediyorum, sadece iki ağaç arasında uçuyorsun ve başka ağaçlara gitmiyorsun” demiş. Kuş bunların farkındaymış ama etrafı keşfetmekten çekiniyormuş. Sincap ise kuşun aksine çok hareketli, çok meraklıymış. Yeni yerler görmeyi seviyor keşfetmeye can atıyormuş. Kuş “Aslında bende senin gibi olmak istiyorum ama biraz korkuyorum” demiş. Sincap “Eğer benimle gelirsen yavaş yavaş dolaşıp etrafı inceleriz. Uzak yerlere gitmeden” demiş. Kuş biraz düşünmüş annesinden ve babasından da izin alarak sincap ile evin yakınlarında yürümeye başlamış. İlk gün çimlerdeki böcekleri keşfetmiş. Birbirinden farklı büyüklü küçüklü böcekler varmış. İkinci gün çimlerde ki çiçekleri incelemiş onları koklamış, güzel kokularda mest olmuş. Bir süre sonra biraz daha ileri deki ağaçlara gitmişler, fındıkları, fıstıkları keşfetmişler. Bu keşif kuş için çok yararlı olmuş. Bu sayede hayatın tadını öğrenmeye başlamış.

Kuş ve Sincabın Keşfetme Masalı

O günden sonra bazen ailesi ile bazen arkadaşı sincap ile ormana dolaşmaya başlamış. Artık her şeyden korkmuyor hayatın tadını çıkarıyormuş. Ama yinele annesinin ve babasının gitmemelisin dediği yere adım dahi atmıyormuş. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Zamansız Düşen Kar Tanesi Masalı