Mori ve Neşe Ormanı Masalı

Mori ve Neşe Ormanı Masalı

Ocak 10, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde gölgesinde serinlenen ağaçlarla kaplı bir orman varmış. Bütün hayvanlar yazın sıcak günlerinde ağaçların altına geçer, keyifli vakit geçirirlermiş. Bütün hayvanların bir ailesi varmış ve çok mutlularmış. Evlerinde ki eksikleri birbirleri ile paylaşırlar kimse aç ve açıkta kalmazmış.

Günlerden bir gün Mori adında bir ayı bu ormana gelmiş. Etrafına baktığında neşe ile oynayan çocuklar, beraber sohbet eden dişi hayvanlar, bahçeleri eken erkek hayvanlar görmüş. Herkesin saygı ve sevgi içinde zaman geçirmesi Mori’yi şaşırtmış. Çünkü onun geldiği ormanda kimse kimseyle anlaşamıyor, beraber hiçbir iş yapamıyorlarmış. Mori de bu durumdan sıkılmış ve ormanı terk etme kararı kalmış. Eşyalarını toplayıp arkasına bile bakmadan ormanı terk etmiş. Neşe ormanına geldiğinde kendisine bir in yapmaya başlamış. Mori evini yaparken onu gergedan görmüş hemen yanına gidip “Merhaba, öncelikle ormanımıza hoş geldin. Evini yaparken sana yardım etmemi ister misin?” diye sormuş. Mori bu teklifi duyunca çok şaşırmış. “Tabi yardım edersen çok sevinirim” demiş ve ikisi birden çalışmaya başlamış. Bir süre sonra önlerinden zebra geçmiş “Ooo kolay gelsin, hoş geldin ayı kardeş. Yardıma ihtiyacınız var mı?” diye sormuş. Gergedan “Tabi gel gel” demiş. Bu sefer üçü birden işe girişmiş. Onların çalıştığını gören birkaç kişi daha yardım etmeye gelmiş. Dişi hayvanlar da onlara yemek hazırlayıp getirmiş. Kısa süre içinde Mori’nin evi bitmiş içini bile imece usulü dizmişler.

Mori ve Neşe Ormanı Masalı

Mori bu kadar yardım sever hayvanları gördüğünde çok şaşırmış ve çok mutlu olmuş. “Hepinize yaptığınız yardımlar için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Geldiğim ormanda kimse kimse ile konuşmaz, herkes birbirinden uzak dururdu. Bu yüzden ormanı terk ettim ve çok doğru bir yere geldim. Hepinize tekrar teşekkür ederim” demiş. Bunun üzerine yaşlı baykuş “Aramıza hoş geldin Mori ne derler bilirsin ‘bir elin nesi var iki elin sesi’ var. Birde ‘birlikten kuvvet doğar.’ İşte bu yüzden birlik olduğumuz da her şey daha kolay olur. Bu ormanın en büyük kuralı da budur.” demiş. Mori çok duygulanmış. Ara da sırada eski ormanına gidip yeni arkadaşlarından bahsediyormuş. Belki onlar da Neşe ormanı gibi mutlu yaşamaya başlarlar diye ümit ediyormuş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Hatice ve Arkadaşlarının Masalı