Ay Işında Kitap Okuma Masalı

Ay Işında Kitap Okuma Masalı

Mayıs 8, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde minik bir köstebek yaşarmış. Bu köstebeğin adı Tete imiş. Tete, ormanda ki herkes tarafından “Okur” diye bilinirmiş. Çünkü kitap okumayı çok severmiş.

Tete, her akşam uyumadan önce kitap okurmuş, bu onun en büyük alışkanlığıymış. Bir gece yatağında uzanmış ve en sevdiği kitabı okumaya başlamış. Tete, sayfaların arasında kaybolmuşken birden elektrik kesilmiş ve ormanda ki bütün ışıklar sönmüş. Tete ise se heyecanlı yerdeymiş ve kitabını bırakmak istemiyormuş. O an ay ışığının penceresine vuruşunu görmüş ve sevinçle “Ay ışığında kitabımı okuyabilirim” diye düşünmüş. Hemen pencerenin kenarına geçmiş ve kitabını okumaya başlamış. Ama bu sandığı kadar kolay olmamış. Ay ışığının yansıması az olduğu için gözlerini kısarak sayfaları okuyormuş yine de kitabın heyecanına dalmış, sürüklenip gitmiş. Fakat bir süre sonra gözleri acımaya başlamış, ayın ışığının yetersiz olduğunu anlamış, bu şekilde okumak gözlerini yormuş. Mecburen kitabı kapatmış ve uykuya dalmış. Ertesi gün uyandığında, elektrik kesildiğinde nasıl kitap okuyacağını düşünmeye başlamış. O sırada gözünün önünde karanlık ormanda yürüyen insanlar gelmiş. Ellerinde ki ışığın karanlıkta çalıştığını düşünmüş ve hemen ormanın en bilge hayvanı olan maymunun evine gitmiş. Dün gece yaşadıklarını anlatmış ve insanların elinde ki ışığın ne olduğunu sormuş. Maymun “O gördüğün şey bir el feneri ve güneş enerjisiyle çalışıyor. Gün içerisinde güneşten enerjisini alıyor ve depoluyor. Akşamları da ihtiyacın olduğunda elektriksiz bir şekilde çalıyor” demiş. Bu Tete’nin çok ilgisini çekmiş “Onu nerden bulabilirim?” diye sormuş.

Ay Işında Kitap Okuma Masalı

Bilge maymun biraz düşünmüş. “Bak Tete, bu anlattığım şey bende var. Ormanda bir gün ihtiyaç olur diye yıllardır saklıyorum. Eğer böyle bir şeye kitap okumak için ihtiyacın olmasaydı asla vermezdin. Ama kitap okumak çok güzel bir davranış. O yüzden el fenerini sana veriyorum lütfen sadece ihtiyacın olduğu zaman kullan” demiş. Tete çok sevinmiş, “Merak etmeyin onu boş yere asla kullanmayacağım” demiş ve feneri alıp heyecanla evine gitmiş. Baş ucuna fenerini koymuş ve sadece ihtiyacı olduğu zamanlarda kullanmış. Bilge Maymunun yaptığı iyiliği de hiç unutmamış, bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Neşeli Aslan Ailesinin Masalı