Kuzu, Sincap ve Koyunun Arkadaşlık Masalı

Kuzu, Sincap ve Koyunun Arkadaşlık Masalı

Haziran 12, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak diyarların birinde, ağaçların kapladığı, sadece hayvanların yaşadığı bir köy varmış. Bu köye “Hayvan Köyü” diyorlarmış. Hayvan köyünde yaşayan çok yakın üç arkadaş varmış. Bunlar, koyun, sincap ve kuzuymuş. Koyun, sincap ve kuzu sürekli birlikte vakit geçirirler hiç ayrılmazlarmış. Köyde yaşayan bütün hayvanlar onların dostluğuna imrenirmiş.

Günlerden bir gün ayrılmaz üçlü nehrin kenarına gidip piknik yapmaya karar vermişler. Eşyalarını alıp nehrin kenarına gitmişler, örtülerini serip sohbet edip yemek yemişler. Daha sonra nehre girip saatlerce eğlenmişler. Akşam üstü acıkan hayvanlar sudan çıkmış, piknik sepetine bakmışlar ama içinde sadece bir dilim peynir kalmış. Üç arkadaş peyniri görünce çok sevinmiş ama gelin görün ki peyniri paylaşmaları gerektiğini düşünemeden tartışmaya başlamışlar. Koyun “Aranız da en iri benim o yüzden benim karnım daha çok acıktı, peyniri benim yemem lazım” demiş. Sincap “Hayır, peyniri benim yemem gerek. Çünkü en hızlı ve en küçük olan benim. Büyümem için benim peynire ihtiyacım var” demiş. Kuzu hemen sözü almış “İkinizde boşuna konuşuyorsunuz peyniri benim yemem lazım çünkü ben çok hareketliyim ve enerjiye ihtiyacım var” demiş. Üç arkadaş peynir için tartışmaya devam etmiş ve her biri bir yerden peyniri çekiştirmeye başlamış. Bir süre sonra peynir paramparça olmuş ve hepsi peynire bakakalmış. Koyun “Sanırım peyniri paylaşmalıydık şimdi hiç birimiz peyniri yiyemeyeceğiz” demiş. Sincap “Çok haklısın peynir yada herhangi bir yiyecek bizim arkadaşlığımızdan daha değerli olmamalı” demiş.

Kuzu, Sincap ve Koyunun Arkadaşlık Masalı

Bunun üzerine kuzu “İkinizden de özür diliyorum bir daha böyle bir şey yapmayacağım” demiş. Koyun ve sincapta özür dilemiş. Kırılan peynir parçalarını da kuşların yemesi için orada bırakıp Hayvan Köyüne geri dönmüşler. Yaşadıkları bu olay hepsine ders olmuş. Bir daha asla böyle bir şey yapmamışlar. Paylaşmanın ve arkadaşlığın değerini hiç unutmamışlar. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kıskanç Taç'ın Masalı