Mag ve Hayvanların Masalı

Mag ve Hayvanların Masalı

Temmuz 11, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan hayvanlar varmış. Bu hayvanlar birbirleri ile pek anlaşamıyormuş. Birbirlerine selam verip yollarına devam ediyorlarmış. Bu durum Maymun Mag’ın hiç hoşuna gitmiyormuş. Herkesle konuşmaya, arkadaş olmaya çalışıyormuş ama kimse ona istediği gibi davranmıyormuş.

Günlerden bir gün ormanın havası birden değişmeye, şiddetli rüzgarlar çıkmaya başlamış. Bu zor şartlarda yiyecek bulmak imkansız hale gelmiş. Bütün hayvanlar zor bir şekilde az az yiyecek bulmaya başlamışlar ama hiçbirinin karnı doymuyormuş. Mag’ın aklına bir fikir gelmiş “Eğer birlik olurlarsa yiyecekleri daha çok olur ve karınları doyar” diye düşünmüş. Mag hemen koşup en yüksek ağacın tepesine çıkmış “Herkes beni dinlesin lütfen. Biliyorum, bu orman da kimse kimseyle yakın olmak istemiyor. Ama şuan hepimiz zor durumdayız ve birbirimize ihtiyacımız var. El ele verirsek daha rahat yaşayabiliriz.” demiş. Mag’in konuşması bittiğinde herkes ona hak vermiş. Birlik olurlarsa daha iyi yaşayacaklarını anlamışlar. Mag’,n önderliğinde herkes bulabildiği yiyeceği toplayıp depoya getirmiş. Maymunlar muz, sincaplar fındık, zürafalar elma, filler su depolamış. Ay sonunda depoda herkesin karnını doyuracak yiyecekler olmuş.

Mag ve Hayvanların Masalı

Hayvanlar el birliği ile çalışırken, sohbet etmeye, birbirlerini tanımaya başlamışlar. Bu durum hepsinin hoşuna gitmiş. Bugüne kadar konuşmadıklarına çok pişman olmuşlar. Yavaş yavaş ormanın havası değişmeye eski günler geri gelmeye başlamış. Rüzgar bitmiş yiyecekler çoğalmış. Bu zor günleri geri de bırakmışlar. O günlerden sonra hepsi dost olmuş ve birlik beraberliğin gücünü anlamışlar masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Çoban ve Kuzunun Masalı