Mavi ve Gök Balığının Masalı

Mavi ve Gök Balığının Masalı

Ocak 8, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir zamanlar, çok uzak bir denizde, küçük bir balık yaşarmış. Adı Maviymiş. Mavi, denizin en güzel ve en cesur balığıymış. Her gün yeni yerler keşfetmeyi, yeni arkadaşlar edinmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi çok severmiş.

Günlerden bir gün, Mavi, denizin derinliklerine doğru yola çıkmış. Yol boyunca, birçok canlıyla karşılaşmış. Bir yengeç, bir ahtapot, bir yılan, bir kaplumbağa ve bir köpekbalığı. Hayvanlar Mavi’ye nereye gittiklerini sormuş. Mavi “Denizin derinliklerine doğru gidiyorum, oralarda neler var çok merak ediyorum” demiş. Köpekbalığı “Denizin derinliklerine gitme, Mavi. Orada tehlikeli kocaman, karanlık, batık bir gemi var. Batık geminin içinde de, bir canlının olduğunu söylüyorlar” demiş. Mavi, canlıların sözlerine kulak asmamış. Onlara teşekkür edip, yoluna devam etmiş. “Ben çok korkusuzum, batık gemiden korkmama gerek yok. Orada ki canlıyı da alt edebilirim, belki de onunla arkadaş olabilirim. Kim bilir, belki de o da yalnızdır ve arkadaş arıyordur.” demiş. Böylece, Mavi, denizin derinliklerine doğru ilerlemiş. Sonunda, kocaman, karanlık bir batık gemi görmüş. Batık geminin içine girmiş. Batık geminin içinde, bir hazine bulmuş. Hazine, altın, gümüş, mücevher ve değerli taşlarla doluymuş. Ama hepsi de paslanmış, kirli ve soluk görünüyormuş. Mavi, hazineye yaklaşmış ve o an da bir ses yükselmiş “Kim var orada?” Mavi “Benim adım Mavi, sen kimsin?” diye sormuş. Canlı, Mavi’nin cesaretine hayran kalmış. Ben “Gök balığı, yani mavi balina. Hemen buradan git” demiş. Mavi, Gök balığına gülümsemiş. “Senden korkmuyorum çünkü sen de benim gibi bir canlısın. Sen de benim gibi duygulara sahipsin. Biliyorum, yalnızsın, bu batık gemide kimse yok. Seninle oynamak isteyen, seninle konuşmak isteyen, seninle eğlenmek isteyen kimse yok. Ama ben varım. Ben senin arkadaşın olabilirim. Ben seninle oynamak istiyorum. Ben seninle konuşmak istiyorum. Ben seninle eğlenmek istiyorum. Ne dersin, Gök balığı? Benimle arkadaş olur musun?”

Mavi ve Gök Balığının Masalı

Gök balığı, Mavi’nin sözlerine inanamamış. Onun böyle bir teklifte bulunmasına çok şaşırmış. Böyle bir teklif aldığı için çok mutlu olmuş. Gök balığı, Mavi’ye bakmış. Mavi, ona bakmış. Göz göze gelmişler. Bir süre sessizce durmuşlar. Sonra, Gök balığı, Mavi’ye gülümsemiş. “Tamam, Mavi. Seninle arkadaş olurum. Seninle oynarım. Seninle konuşurum. Seninle eğlenirim.” demiş. Böylece, Mavi ve Gök balığı, arkadaş olmuşlar. Batık gemiden çıkıp, denizde oynamaya başlamışlar. Diğer canlılar, onları görünce, çok şaşırmışlar. Ama sonra, onların mutluluğuna sevinmişler. Onlara katılmışlar. Hep birlikte oynamışlar, hep birlikte eğlenmişler. Masal da burada bitmiş.

Deniz ile ilgili masalları seven çocuklar için oluşturduğumuz Deniz Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Zürafa Ailesinin Geleneği Masalı