Maya ve Orman Macerası Masalı

Maya ve Orman Macerası Masalı

Mayıs 20, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde Maya adında bir kız çocuğu varmış. Maya hayvanları, ormanı, ağaçları, çiçekleri çok severmiş. Her gün annesi ile birlikte dışarı çıktığında sokak hayvanlarını besler, bahçedeki çiçekleri sularmış. Yürüyüş yapmayı seven Maya fırsat buldukça annesi ile birlikte ormana gidip yürüyüş yaparmış.

Günlerden bir gün Maya ve annesi ormana yürüyüşe gitmeye karar vermişler. Yanlarına küçük bir çanta alıp su ve sandviç de koymuşlar ve mola verdiklerinde yemeği planlamışlar. Maya ve annesi yürüyüşe başladıklarında artık baharın geldiğini, ağaçların yeşerdiğini, çiçeklerin açtığını görünce içlerine umut doğmuş. Uzunca bil yürüyen ikili sonunda yorulmuş ve mola vermeye karar vermişler. Büyük bir taşın üstüne oturmuşlar ve derin derin nefes almışlar. Anne çantasından sandviçleri çıkarmış ve birlikte yemeğe başlamışlar. O sırada sandviçin içinden bir salatalık düşmüş, Maya almak için eğildiğinde, küçük beyaz bir tavşan çoktan salatalığı almış ve yemeğe başlamış. Maya tavşanı görünce gülmeye başlamış ve yemeğini onunla paylaşmaya karar vermiş. Tavşan usulca Maya’nın yanına yaklaşmış ve yemeğini yemeğe başlamış. Yemeği bitince; “Teşekkür ederim” demiş. Maya tavşanın konuşmasını duyunca bir an şaşırmış ama hemen cevap vermiş. “Rica ederim daha açsan evden getirebilirim” demiş. “Hayır teşekkür ederim, aslında benim başka bir sorunum var. Ben evimin yolunu kaybettim evimi bulamıyorum” demiş. Anne ve Maya küçük tavşana çok üzülmüşler ve ona yardım etmeye karar vermişler. Anne” Bize evinin yakınında ki özellikleri sayar mısın? Mesela hangi ağaçlar vardı, yolu nasıldı taşlık mı torak mı? Nehre yakın mı? gibi özellikler” demiş ve tavşan Maya ve annesine evinin çevresindekileri anlatmaya başlamış. Anne kız küçük tavşanın evi,ni bulmak için yola koyulmuşlar.

Maya ve Orman Macerası Masalı

Az gitmişler uz gitmişler dere tepe düz gitmişler ve sonunda tavşanın evini bulmuşlar. Tavşan Maya ve annesine çok teşekkür etmiş. Bir daha da evden o kadar uzaklaşmayacağına dair söz vermiş. Maya ve tavşan o günden sonra arkadaş olmuşlar ve Maya annesi ile birlikte her fırsatta ormana gelip arkadaşı ile buluşmuş. O günden sonra hiç ayrılmamışlar. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Orman Perisi ve Hayvanların Masalı