Maymun ve Meyve Ağacı Masalı

Maymun ve Meyve Ağacı Masalı

Aralık 9, 2022 0 Yazar: Uyku Masalları

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken uzak bir ülkede, büyük bir meyve bahçesi varmış. Bu meyve bahçesinde yaşayan hayvanlar, diledikleri zaman bu meyvelerden yiyebilirmiş. Ancak meyve yemeleri için iki şart varmış. Bu iki şart, meyve ağacının yanına gittiklerinde başka bir hayvan varsa sırasını beklemek ve meyve ağacından meyve isterken ağacın ismini söyleyip “lütfen” demekmiş. Elbette açgözlülük yapmalarına da müsaade edilmezmiş.

Canı şeftali çeken zürafa şeftali ağacının yanına gidip, “ey şeftali ağacı; lütfen bana o güzel şeftalilerinden bir tane verir misin” dermiş. Veyahut canı armut çeken zebra armut ağacının yanına gittikten sonra, “ey armut ağacı; bana o güzel armutlarından bir tane verir misin” dedikten sonra meyvesini alabilirmiş. Gel zaman git zaman, bu büyük meyve bahçesinin bir köşesinde kocaman bir ağaç yetişmiş. Üzerinde de, pembe yanaklı, iri iri meyveler varmış. Ama hiçbir hayvan bu meyve ağacının ismini bilmediği için bu meyveden yiyememiş. Meyve ağaçlarının isimlerini unuttuklarında, bahçenin girişinde oturan tonton ninenin evine gidip gördükleri meyveyi tarif ederler ve ismini sorarlarmış. Bu nine bütün meyvelerin ismini eksiksiz bilirmiş. Bu yeni meyve ağacının ismini öğrenmek için birçok hayvan ninenin yanına gitmiş ama ağaç ninenin evinin o kadar uzağındaymış ki, ağacın yanına gidene kadar meyvenin ismini unutmuşlar. Bu meyve bahçesinde yaşayan hayvanlardan biri de maymunmuş. Maymun çok iyi gitar çalıyormuş ve bazı akşamlar bahçenin ortasında kurulan panayırda onun çaldığı gitarla diğer hayvanlar dans ediyormuş. Bahçenin bu uzak köşesine yolu düşen ve görünüşü muhteşem olan meyveyi fark eden maymun gitarını da yanına alarak ninenin evinin yolunu tutmuş. 3 gün sonra ninenin evine varabilmiş. Yol boyunca da her acıktığında önünden geçtiği ağaçların meyvelerinden yemiş. Nineden ağacın ismini öğrenen maymun, bu meyve ağacının ismini unutmamak için bir şarkı bestelemiş. Maymun, yabancısı oldukları bu meyve ağacının isminin içinde geçtiği şarkıyı gitarıyla çalıp söyleyerek yürümeye başlamış. Yanından başka bir hayvan geçtiğindeyse, onlar da ağacın ismini duyup öğrenmesin diye şarkısını sessizce söylemiş.

Maymun ve Meyve Ağacı Masalı

Nihayet ağacın yanına varmış ve ağaçtan her zamanki gibi nazikçe meyveyi istemiş. Aldığı meyveyi ısırdığı gibi tükürmüş ve fırlatmış. Çünkü bu meyve görüntüsünün aksine çok ekşiymiş ve çok kötü kokuyormuş. Daha sonra arkadaşlarının buruşan yüzünü görüp eğlenmek için bu ağacın ismini bahçede yaşayan bütün hayvanlara söylemiş. Ama hiçbirinin yüzü maymununki gibi ekşimemiş ve hepsi de bu meyveyi çok sevmiş.
Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Deniz Kızı ve Deniz Kirliliği Masalı