Şimşek ve Gök Gürültüsü’nün Masalı

Şimşek ve Gök Gürültüsü’nün Masalı

Aralık 8, 2022 0 Yazar: Uyku Masalları

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken, küçük bir ülkede bir koyun ve oğlu koç birlikte yaşarmış. Sessiz ve sakin olan bu küçük ülkedeki herkes kendi halindeymiş. İnsanların sükunet içinde yaşadığı ülkede, sessizliği bozan sadece koyun ve oğlu koçmuş. Çok yaramaz olan koç, annesinin zılgıtını yemeden durulmaz, ortalığı katıp karıştırırmış.

Koç büyümeye başladıkça yaramazlıkları da büyümüş. Eskiden yaptığı ufak tefek yaramazlıkların yerini, ağaçları devirmeler, evleri ve ormanları yakmalar almış. Koç her yaramazlık yaptığında veya bir şeylere zarar verdiğinde annesi ona bağırır ve durmasını söylermiş. Gel zaman git zaman, bu durumdan iyiden iyiye rahatsız olan insanlar krala gitmeye karar vermiş. İçlerinden seçtikleri bir temsilci, krala olan biteni anlatmış. Kral adamı iyice dinledikten sonra adamlarına, koyun ve oğlu koçun evinin kimseye rahatsızlık veremeyecekleri bir ormana taşınmasını emretmiş. Koyun ve koçun evi bir ormana taşınmış. Taşınmış taşınmasına ama koç yine rahat durmamış. Ormandaki ağaçları yakmaya, orman köylerinde yaşayan insanların evlerine zarar vermeye devam etmiş. Annesi koyun da her defasında daha yüksek sesle oğluna bağırmış. Bir müddet sonra orman köylerinde yaşayan insanlar da bir temsilci seçip krala yollamışlar. Kral bu duruma çok sinirlenmiş. Adamlarına bu defa koyun ve koçun evini ülkenin en yüksek dağına taşımalarını söylemiş. Huylu huyundan vazgeçer mi hiç? Koç ara vermeksizin yaramazlıklarına, koyun da oğluna bağırmaya devam etmiş. Dağ köylerinde yaşayan insanlar da krala başvurunca kral, baş büyücüsünü çağırmış ve koyun ile koçun icabına bakmasını söylemiş.

Şimşek ve Gök Gürültüsü’nün Masalı

Kralın baş büyücüsü “hokus pokus” diyerek elindeki sihirli değneği koyun ve koça doğrultmuş. Tılsımlı bazı sözler söyledikten sonra sihirli değneğini gökyüzüne doğru çevirmiş. Koyun ve koç bir ışık kümesinin içinden geçerek göğe yükselmiş. Göğe yükselirken koç şimşeğe, koyun ise gök gürültüsüne dönüşmüş. O gün bugündür koç ağaçları ve evleri ateşe vermeye, koyun da bağırarak oğlunu durdurmaya çalışmaya devam ediyor… Masalda burada son buluyor.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masal kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kurt İle Sincap Masalı