Mehmet ve Arkadaşı Kuzucuğun Masalı

Mehmet ve Arkadaşı Kuzucuğun Masalı

Ocak 14, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir çiftlikte yaşayan sevimli bir kuzu varmış. Çiftlikte ailesi ile birlikte yaşar, arkadaşları ile oyunlar oynar, güzel samanları yer neşe içinde yaşarmış. Tüm çiftlikte hayvanlar arasında bir dedikodu yayılmış. Bu dedikodu bir kurdun hava karardığında çiftliğe yaklaşmasıymış.

Günlerden bir gün kuzu gece uyuyamamış ve ağırdan çıkıp çiftliğin bahçesinde dolaşmaya başlamış. O sıra kurtta çiftliğin çitlerinin arkasından kuzuyu izliyormuş. Kurt o gün kafasına kuzuyu yakalamayı koymuş ve her gün kuzunun peşindeymiş. Kuzu otlarken onu izliyor, oynarken onu izliyor yatarken bile gözünü kuzudan ayırmıyormuş. Bir sabah kuzu çiftlikten çıkmış ve ormanın içine doğru yürümeye başlamış. Çünkü onu ormanın içinde bekleyen bir arkadaşı varmış. Bu arkadaş da kuzu gibi küçük bir arkadaşmış. Adı da Mehmet miş. Mehmet, çiftlik sahibinin torunuymuş ve hayvanları çok severmiş. Her gün onlarla ilgilenir, oyunlar oynar, zamanının çoğunu hayvanlarla beraber geçirirmiş. O gün de kuzu ile ormanda ki kulübede buluşmaya karar vermişler. Çünkü ormanda çok güzel kekikler varmış ve Mehmet kuzunun o kekiklerin tadına bakmasını istiyormuş. İki arkadaş ormanda buluşmuşlar ve kulübede oyun oynuyorlarmış. Yaramaz kurda onları uzaktan izlemeye başlamış. Bir süre daha izledikten sonra daha fazla dayanamamış ve kulübenin kapısını açıp içeri girmiş. Kuzucuk kurdu gördüğünde çok korkmuş ve titremeye başlamış. Mehmet’in ise kendi küçük ama kalbi çok büyükmüş. Hemen arkadaşının önüne atlamış “Ne işin var burada? Hemen git buradan” demiş.

Mehmet ve Arkadaşı Kuzucuğun Masalı

Kurt kendisine meydan okuyan çocuğu görünce çok şaşırmış. Onun çok cesaretli olduğunu anlamış ve kuzuyu yakalamaktan vazgeçmiş. İki arkadaşın birbirlerine bu kadar sadık kalması kurdu çok kıskandırmış. Kendisi de onların arkadaşı olabileceğini düşünmüş ve yaptığı kötü şeyler için Mehmet ve kuzucuktan özür dilemiş. Mehmet ve kuzu, kurda bir şans vermek istemişler ve özrünü kabul etmişler. O günden sonra üç arkadaş ormanda birlikte gezmeye, oyunlar oynamaya başlamış. Onları gören hayvanlarda arkadaşlığın güzel bir şey olduğunu görüp, ormanda ki bütün hayvanlarla arkadaş olmuşlar. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Minik Yıldızın Masalı