Yağmur ve Gökkuşağının Masalı

Yağmur ve Gökkuşağının Masalı

Ocak 15, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde gökyüzünün eşsiz güzelliğinde yaşayan iki arkadaş varmış. Bu arkadaşlardan bir Yağmur diğeri de Gökkuşağıymış. Bu iki arkadaş çok iyi anlaşırlarmış. İkisi sırayla gökyüzünde yerlerini alırlarmış, önce Yağmur şovunu yapar, daha sonra Gökkuşağı yaparmış şovunu.

Ülkelerin birinde bir köy halkı varmış ve bu köy halkı yağmura minnettarlarmış. Çünkü yağmurun her yağmasıyla ekinleri sulanır, yiyecekleri beslenir ve ektikleri sebzeler, meyveler büyürmüş. Gökkuşağı ise yağmurdan sonra çıktığı için parıl parıl parlar ve köy halkını kendisine hayvan bırakırmış. Onun bu ihtişamını gören köylüler de Yağmur’un önemini unuturlarmış. Günlerden bir gün Yağmur yine şovunu yapıyor yeryüzüne taneciklerini bırakıyormuş. Köy halkı ise yağmur yağdıktan bir süre sonra “Bit artık, bitte gökkuşağının güzelliğini görelim” diye bağırmaya başlamışlar. Bir an olsun Yağmur’un önemini unutmuşlar. Bunu duyan Yağmur çok üzülmüş ve üzgünlüğünü Gökkuşağı ile kavga ederek çıkarmış. Böylelikle iki arkadaşın da arası açılmış olmuş. Ama Gökkuşağı köy halkının bu tutumunu seviyormuş çünkü herkesin onu beğenmesi çok hoşuna gidiyor kendisini daha değerli hissediyormuş. Aradan günler geçmiş ve köyde dayanılmaz bir sıcaklık olmaya başlamış. Çiçekler kurumaya, ekinler çürümeye başlamış. Bu durumdan çok üzgün olan halk Yağmur’a seslenmeye başladı. Ama yağmur yağmak istemiyordu. Sesleri duyan Gökkuşağı ortalığa çıkmış ve “Neler oluyor burada?” diye sormuş. Halk ona Yağmur’u geri istediklerini anlatmış. Her şeyin kuruduğunu, susuz yaşanmadığını anlatmışlar. Ve bu olayın onlara büyük bir ders olduğunu söylemişler. Gökkuşağı “Peki benden ne istiyorsunuz?” diye sormuş. Halk “Yağmur’a bu sorunlarımızı iletmeni istiyoruz” demiş. Gökkuşağı “Tamam” demiş ve ortadan kaybolmuş.

Yağmur ve Gökkuşağının Masalı

Birkaç saat sonra Yağmur gökyüzüne dönmüş ve yağmaya başlamış. İnsanların hatalarını anladığını fark etmiş ve doğanın dengesini değiştirmek istemediği için geri dönmüş. Köy halkı Yağmur’a minnettar oldular artık ekinler su ile beslenebilmiş. İki arkadaş tekrar barışmış ve peş peşe gökyüzünde yerlerini almaya devam etmişler. Köy halkı da yaptıkları hatanın farkına varmış. İşe yarayan şeylerin her zaman gösterişli olmadığını anlamışlar ve masal da burada bitmiş.

Uzun Masal okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İyiliğin Karşılığı Masalı