Karınca ve Böceğin Masalı

Karınca ve Böceğin Masalı

Ocak 14, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil çayırlarda yaşayan bir karınca varmış. Bilindiği üzere karıncalar çok çalışkan hayvanlardır. Bizim karınca da aynı o diğer karıncalar gibi çok çalışkanmış. Tüm gün çalışır, yiyecek toplar akşamları da daha çok yiyecek toplayabilmek için plan yaparmış.

Günlerden bir gün karınca her zaman yaptığı gibi çayırlarda yiyecek toplamaya çıkmış. Bulduğu bütün yiyecekleri heybesinde biriktirmiş. Tam eve dönecekken bir böcekle karşılaşmış. Karınca ne kadar çalışkan ve sorumluluk sahibiyse böcekte onun tam tersine tembel, uykucu bir hayvanmış. Yazın hiç çalışmaz kışında açlıktan kıvranırmış. Böcek karıncayı görünce “Merhaba karınca kardeş. Her gün seni bu çayırda görüyorum. Topluyorsun da topluyorsun. Bu kadar çalışmak doğru mu sence? Birazda yatıp keyif yapman gerekir. Hayatın tadı böyle çıkar” demiş. Karınca çok yorgun olduğu için bir anda böceğe hak vermiş. Düşününce o da böcek gibi keyif yapmalı ve hayatın tadını çıkarmalıymış. “Aslında haklısın böcek kardeş. Çalışmaktan çok yoruldum artık bende çalışmak istemiyorum. Bende senin gibi yatmak istiyorum” demiş ve böcek gibi tembelliğe başlamış. Başlamış başlamasına ama o kış yeterince yiyecek toplayamadığı için çok aç kalmış. Karnı her gün gurulduyor yiyecek ekmek zor buluyormuş.

Karınca ve Böceğin Masalı

Günlerini ağlaya ağlaya geçiren karınca yaptığı sorumsuzluktan çok pişmanmış. Yaz geldiğinde bir daha böyle bir sorumsuzluk yapmamış. Çalışabildiği kadar çalışmış ve birikimini yapmış. Aylar sonra böcekle karşılaştığında ona yaşadıklarını anlatmış ve bir daha onun gibi asla tembellik yapmayacağını söylemiş. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Çağdaş Ata ve Karıncanın Masalı